Kultura i sztuka po 1989 roku

09.11.2018

Włochy: festiwal kultury polskiej w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości

16. festiwal kultury polskiej Corso Polonia w Rzymie 16. festiwal kultury polskiej Corso Polonia w Rzymie

Tegoroczna 16. edycja festiwalu kultury polskiej w Rzymie, Corso Polonia, zbiega się w czasie z obchodami stulecia odzyskania niepodległości. Przegląd rozpocznie w sobotę koncert kwintetu Wojtka Mazolewskiego w prestiżowym rzymskim klubie Casa del Jazz.

Organizatorem festiwalu jest Instytut Polski w Rzymie.

Kwintet Wojtka Mazolewskiego, który w ostatnich latach wystąpił w ponad 20 krajach świata, podczas sobotniego koncertu po raz pierwszy we Włoszech zaprezentuje muzykę z albumu "Polka" z 2014 roku.

Kolejne wydarzenie tegorocznego Corso Polonia to monodram Joanny Lewickiej o Zofii Stryjeńskiej w wykonaniu Doroty Landowskiej. Spektakl "Stryjeńska Let’s dance, Zofia!" zostanie zaprezentowany 13 listopada w siedzibie Instytutu Polskiego nad Tybrem.

Tego samego dnia w sali kinowej centrum sztuki Palazzo delle Esposizioni odbędzie się projekcja filmu "Matka Królów" Janusza Zaorskiego z 1987 roku.

15 listopada w galerii sztuki europejskiej Cafe Europe w Wiecznym Mieście odbędzie się wernisaż wystawy prac "Między mediami" trojga artystów: Kingi Łapot-Dzierwy, Roberta Małoszowskiego i Kamila Basia.

Dzień później w Instytucie Polskim prelekcję wygłosi dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi Jarosław Suchan.

17 listopada w Aula Magna uniwersytetu Roma Tre wystąpi światowej sławy skrzypek Konstanty Andrzej Kulka wraz z zespołem Camerata Vistula.

Weekend 17-18 listopada dedykowany będzie dzieciom, dla których w Instytucie wystawiony zostanie spektakl Violetty Rogai i Chiary Gurgone na temat stulecia polskiej niepodległości.

Również w trakcie Corso Polonia 19 listopada zaprezentowane zostanie nowe włoskiego tłumaczenie "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, które ukazało się 8 listopada nakładem wydawnictwa Marsilio z Wenecji. Autorem przekładu pod włoskim tytułem "Messer Taddeo" jest uznany polonista i popularyzator literatury polskiej Silvano De Fanti. Fragmenty poematu odczyta aktor David Riondino. Wyświetlona zostanie też ekranizacja "Pana Tadeusza" w reżyserii Andrzeja Wajdy z 1999 roku.

Tegoroczną edycję przeglądu kultury zakończy 21 listopada koncert "Polska. Podróż w czasie w rytmie mazurka" w wykonaniu pianisty Michele Sgangi.

W trakcie festiwalu w siedzibie Instytutu Polskiego przy via Vittoria Colonna można będzie zobaczyć wystawę plakatów, przygotowaną na stulecie niepodległości. Rzymska ekspozycja obejmuje lata 1914-1921.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL