W Filharmonii Gorzowskiej wręczono doroczne nagrody kulturalne prezydenta miasta – „Motyle”. Statuetki otrzymali malarka i ceramiczka Anna Szymanek–Lange i członkowie Chóru Cantabile – poinformował gorzowski magistrat.
Anna Szymanek–Lange zadebiutowała w 1966 r. w Biurze Wystaw Artystycznych w Zielonej Górze, a od 1979 r. jest związana z Gorzowem. Uprawiała wiele dziedzin sztuki, takich jak rysunek, malarstwo akrylowe i na płótnie, ale tą najważniejszą okazała się ceramika, w której tworzyła charakterystyczne, wymyślone fantastyczne istoty i formy.
Szymanek–Lange przez wiele lat była organizatorką artystycznych plenerów malarskich, dzięki którym powstały kolekcje malarskie, m.in.: Jerzego Dudy-Gracza, Stanisława Mazusia, Franciszka Maśluszczaka. Była inicjatorką i przez blisko 20 lat kuratorką Galerii Pod Pocztową Trąbką w Gorzowie. Od niedawna w Muzeum Lubuskim--Spichlerz można oglądać stałą wystawę prac tej artystki.
W minionym roku obchodziła 80. urodziny i 60-lecie pracy twórczej. Anna Szymanek–Lange została uhonorowana Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, nadawanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Chór Cantabile w 1994 r. Na przestrzeni 25 lat swoją pasję muzyczną w chórze realizowało 140 osób. Zespół tworzy 38 śpiewaków amatorów. Repertuar chóru, to blisko 300 utworów, ma on w swoim dorobku 250 koncertów. Nagrał także kilka płyt. Chór koncertował we Włoszech, Belgii, Francji, Niemczech, Szwecji, na Litwie, Danii i Chorwacji.
Z koncertem „Gaude Mater Polonia” włączył się w obchody 1050-lecia Chrztu Polski. Chór Cantabile otrzymał Honorowe Odznaki za Wybitne Zasługi dla Rozwoju Miasta oraz Zasłużony dla Kultury Polskiej.
W tym roku do Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta Gorzowa Wlkp. zostało zgłoszonych 10 osób/zespołów. Prezydent miasta przyznał nagrody dokonując wyboru pośród kandydatur rekomendowanych przez Kapitułę Nagrody Kulturalnej, w skład której powołał dziewięć osób, specjalistów z różnych dziedzin kultury i sztuki.
Nagrody mogą być przyznane we wszystkich dziedzinach kultury i sztuki, zarówno za osiągnięcia artystyczne, jak i sukcesy w animacji kultury, upowszechnianiu jej wartości oraz edukacji kulturalnej. Otrzymać ją mogą pełnoletnie osoby fizyczne lub stowarzyszenia, fundacje, instytucje kultury, związki twórcze lub zespoły artystyczne.
"Motyle" przyznawane są od 1999 roku. Autorem statuetek wręczanych laureatom jest gorzowski rzeźbiarz Andrzej Moskaluk.
Oprawę artystyczną piątkowej gali zapewnili gorzowscy muzycy i kompozytorzy Adam Bałdych i Przemysław Raminiak, którzy wystąpili w specjalnie przygotowanym na tę okazję repertuarze. (PAP)
autor: Marcin Rynkiewicz
mmd/