Kultura i sztuka po 1989 roku

10.11.2016

Wrocław: ceramiczny mural stworzyli artyści z 34 krajów

Mural we wrocławskim Przejściu Słodowym. Fot. PAP/M. Kulczyński Mural we wrocławskim Przejściu Słodowym. Fot. PAP/M. Kulczyński

Mural o powierzchni niemal 40 metrów kwadratowych ułożony z ceramicznych kafli wykonanych przez artystów z 34 krajów świata odsłonięto w czwartek we Wrocławiu. Ma on upamiętniać sprawowanie przez metropolię tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Mural powstał w przejściu podziemnym na Placu Dominikańskim. Rektor wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych prof. Piotr Kielan podkreślił podczas uroczystości odsłonięcia muralu, że dzieło to upamiętnia z jednej strony sprawowanie przez stolicę Dolnego Śląska tytułu Europejskiej Stolicy Kultury, z drugiej zaś 70. lecie Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Idea powstania muralu zrodziła się w 2014 r. "Chcieliśmy przypomnieć wrocławianom, że w tym mieście działa jedyny w Polsce wydział ceramiki i szkła na wyższych uczelniach. Ten mural udało się stworzyć dzięki kontaktom, jakie ma nasz wydział z artystami na całym świecie" - powiedziała jedna z kuratorek przedsięwzięcia Katarzyna Koczyńska-Kielan.

Na prośbę o wykonanie kafli do wrocławskiego muralu odpowiedziało 262 artystów z 34 krajów z 48 uczelni artystycznych, w tym z 8 z Polski. "Fragmenty muralu stworzyli artyści z całego świata - od Brazylii i Kuby przez Europę, Izrael, Iran, Koreę Południową, Chiny, Japonię czy Indie i Turcję. Ci artyści oderwali się od swoich działań artystycznych i przysłali na swój koszt swoje dzieła sztuki, dając je za darmo Wrocławiowi. My zaś stworzyliśmy ramy projektu układając kompozycję z nadesłanych kafli" - wyjaśniła Koczyńska-Kielan.

W kompozycję wpisano zwroty powitalne w 15 językach. Mural ma niemal 40 m. kw. powierzchni. „Oprócz walorów estetycznych, ma ogromne znaczenie edukacyjne – jako realizacja w tworzywie ceramicznym pozwala odbiorcom poznać różnorodne metody kształtowania ceramiki oraz techniki jej zdobienia, zarówno te popularne, jak i unikatowe, charakterystyczne dla określonego regionu świata” - podkreśliła Joanna Teper, druga z kuratorek tego projektu.(PAP)

pdo/pat

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL