Najnowsze książki pisarzy z 10 krajów europejskich, czytane przez polskich literatów i aktorów w przestrzeniach wrocławskiego Nadodrza, to główna atrakcja Europejskiej Nocy Literatury, która w sobotę wieczorem odbędzie się w stolicy Dolnego Śląska.
Europejska Noc Literatury odbędzie się we Wrocławiu po raz szósty. W tym roku festiwal będzie częścią szeregu wydarzeń literackich pod hasłem „Poczytaj mi”, przygotowanych z okazji zakończenie przez Wrocław kadencji Światowej Stolicy Książki UNESCO.
Ideą przedsięwzięcia jest wieczorne czytanie literatury dla publiczności w przestrzeni miejskiej przez znanych autorów i literatów. W tym rok tematem przewodnim Europejskiej Nocy Literatury jest natura. „Natura będzie towarzyszyć tegorocznemu festiwalowi na kilku płaszczyznach. To z jednej strony zielona aranżacja przestrzeni miejskiej, w której będą czytane fragmenty książek, z drugiej wydarzenia towarzyszące w postaci warsztatów sadzenie roślin i wreszcie natura jako motyw przewijający się we fragmentach czytanych tekstów” - powiedziała PAP Katarzyna Janusik, koordynatorka Europejskiej Nocy Literatury.
W przestrzeniach wrocławskiego Nadodrza od godziny 17 do 21.30 będzie można wysłuchać fragmentów dziewięciu książek europejski autorów oraz fragmentów powieści „Niepamięć” Amerykanina Davida Fostera Wallace'a. Książki czytane podczas festiwalu to pozycje, które zostały wydane w tym roku lub ich wydania dopiero są przygotowywane.
Wrocławska publiczność usłyszy m.in. fragmenty powieści chorwackiego pisarza Miljenko Jergovicia „Psy nad jeziorem”, książki „Gorące mleko” brytyjskiej pisarki Deborah Levy oraz powieści Czeszki Terezy Bouckovej.
Książki będą czytane przez m.in. Krystynę Czubównę, Magdalenę Różczkę, Annę Ilczuk, Adam Ferency, Jacka Poniedziałka oraz Jacka Fedorowicza.
W sobotę oprócz festiwalu Europejska Noc Literatury odbędzie się także, z okazji zakończenia przez Wrocław kadencji Światowej Stolicy Książki UNESCO, premierowe wykonanie Światowego Hymnu Książki, który powstał we Wrocławiu. Tekst hymnu stanowi wiersz „Włosek poety” Tadeusza Różewicza, a muzykę do tego utworu skomponował Jan Kanty Pawluśkiewicz. Utwór ma na stałe pozostać Światowym Hymnem Książki.
Z kolei we Wrocławskim Domu Literatury zaplanowana spotkania autorskie na temat twórczość Bohumila Hrabala. Tam też zostanie otwarta wystawa poświęcona postaci czeskiego pisarza.
W niedzielę Wrocław przekaże tytuł Światowej Stolicy Książki UNESCO (Wrocław sprawował tytuł przez rok) afrykańskiemu miastu Konakry – stolicy Gwinei. Z tej okazji z inicjatywy prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza i UNESCO ruszyła akcja zbierania pieniędzy na zakup 100 tys. elementarzy dla uczniów pierwszych klas gwinejskich szkół. Książki mają trafią do tamtejszych szkół w na początku października.
Idea Światowej Stolicy Książki wywodzi się od Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, który po raz pierwszy odbył się 23 kwietnia 1995 r. Tytuł po raz pierwszy został przyznany w 2001 r. Wpływ na wybór miasta, które pełni ten tytuł przez rok, mają oprócz UNESCO również: Międzynarodowe Stowarzyszenie Wydawców, Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich oraz Międzynarodowa Federacja Sprzedawców Książek. Tytuł otrzymują miasta, które w sposób szczególny angażują się w rozwój czytelnictwa na poziomie miejskim, regionalnym, krajowym i międzynarodowym.
Pierwszym miastem, które otrzymało tytuł Światowej Stolicy Książki, był Madryt (2001 r.), a później m.in.: Antwerpia (2004), Montreal (2005), Bogota (2007), Lublana (2010) czy Bangkok (2013). W 2014 r. tytuł otrzymał Port Harcourt w Nigerii, a w 2015 Incheon w Korei Południowej. (PAP)
pdo/ agz/