Spółka Deko-Bau z Lubina będzie wykonawcą wystawy stałej w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu – poinformowało w czwartek miasto. Wystawa, oparta głównie na multimediach, kosztować będzie blisko 7,7 mln zł; ma być gotowa w ciągu pół roku od podpisania umowy.
Umowa z wykonawcą powinna być podpisana w listopadzie. Potem firma będzie mieć pół roku na zrealizowanie wystawy. Może ona być gotowa pod koniec maja 2016 r. Kiedy zostanie otwarta – jeszcze nie wskazano.
Po podpisaniu umowy wykonawca wystawy będzie musiał dostarczyć i zamontować urządzenia multimedialne takie jak np. monitory czy audioprzewodniki oraz oprogramowanie, ale także np. opracować grafikę na podstawie koncepcji projektantki wystawy oraz wgrać do montowanych urządzeń m.in. nagrania audio, wideo, przygotowane teksty, zdjęcia, plakaty i inne materiały, które będą potem mogli przeglądać zwiedzający. Muzeum zgromadziło np. teledyski, filmy, nagrania koncertów, reportaże, itp.
Projekt wystawy stałej przewiduje, iż główną część ekspozycji będą stanowić m.in. ściany multimedialne z rysem historycznym dot. polskiej piosenki - od 20-lecia międzywojennego do współczesności.
Część ekspozycji poświęcona będzie Krajowemu Festiwalowi Piosenki Polskiej, który od 1963 roku odbywa się w Opolu; część poświęcona radiu i radioodbiornikom; budki do nagrywania piosenek; szafa-garderoba, w której pokazane zostaną kostiumy estradowe zgromadzone przez Muzeum; pokój dziecięcy ze specjalnym programem edukacyjnym czy mieszczące kilka osób kule, w których będzie można korzystać np. jedynego w Polsce multimedialnego Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej.
„Będzie też mediateka analogowa, w której można będzie korzystać z książek i płyt na miejscu, bo nie chcemy być tylko cyfrowi” – powiedział dyrektor muzeum Jarosław Wasik.
Każdy ze zwiedzających placówkę będzie dostawał audioprzewodnik ze słuchawkami. Dyrektor placówki zaznaczył, że na pełne zapoznanie się ze zgromadzonymi już przez Muzeum materiałami nie wystarczy jeden dzień, bo samych materiałów filmowych jest ponad 40 godzin.
Wybudowane już w opolskim amfiteatrze Muzeum Polskiej Piosenki ma dwa poziomy. Na jego antresoli zamontowano 8 kulistych kabin odsłuchowych. W placówce jest także sala kinowo-widowiskowa.
Muzeum powołano w roku 2007. Zajmuje się ono szeroko rozumianą problematyką polskiej piosenki: gromadzi, dokumentuje, digitalizuje i naukowo opracowuje zbiory jej dotyczące. Prace budowlane zakończyły się na początku 2014 roku, kosztowały niespełna 8 mln zł.(PAP)
kat/ mhr/