Kultura i sztuka po 1989 roku

23.01.2019

Wyłoniono laureatów Nagród „Magazynu Literackiego Książki”

„Wyspa Węży” Małgorzaty Szejnert, „Patria” Fernanda Aramburu i „Polska Wschodnia” Adama Bujaka znalazły się wśród tytułów uhonorowanych w 17. edycji Nagród „Magazynu Literackiego Książki”. Laureatów ogłoszono w środę w Bibliotece Narodowej w Warszawie.

Tytuły Książek Roku "Magazynu Literackiego Książki" przyznawane są w kilku etapach. Co miesiąc zespół redakcyjny wybiera cztery tytuły, które jego zdaniem zasługują na szczególną uwagę czytelnika ze względu na swoje wartości poznawcze, literackie i artystyczne. Pozycje te otrzymują tytuł Książki Miesiąca. Przez cały rok powstaje lista 48 tytułów. Spośród nich wybranych zostaje pięć najważniejszych, które otrzymują miano Książek Roku.

Laureaci siedemnastej edycji nagród zostali ogłoszeni podczas uroczystości, która odbyła się w środę w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Tytuł Książki Roku 2018 otrzymały: "Wyspa Węży" Małgorzaty Szejnert (Wydawnictwo Znak), "Patria" Fernanda Aramburu w tł. Karoliny Jaszeckiej (Wydawnictwo Sonia Draga), "Oksfordzka historia unii polsko-litewskiej" Roberta Frosta w tł. Tomasza Fiedorka (Rebis), "Hotel Bristol" Faustyny Toeplitz-Cieślak i Izabeli Żukowskiej (Arkady) i "Polska Wschodnia" Adama Bujaka (Biały Kruk).

Nagroda Specjalna Ars et Patria powędrowała do Wydawnictwa Biały Kruk "za najbogatsze uczczenie stulecia odzyskania niepodległości".

Tytuł Audiobooka Roku 2018 przyznano "Kamerdynerowi" (Wydawnictwo Agora) w kategorii single-voice, a także "Filarom Ziemi" Kena Folletta (Albatros) w kategorii superprodukcja audio.

Nagrodę za Wydarzenie Roku 2018 odebrało Wydawnictwo Zielona Sowa, docenione za "Mirabelkę" autorstwa Cezarego Harasimowicza.

Tytuł Wydawcy Roku 2018 zdobyło Wydawnictwo Poznańskie. Wyróżniono je za "wysokie standardy literackie i edytorskie oraz profesjonalne i odpowiedzialne łączenie funkcji kulturowej z komercyjną".

W tym roku redakcja "Magazynu Literackiego Książki" przyznała także tytuł Wydawca Stulecia, który przypadł Wydawnictwu Nasza Księgarnia "w uznaniu artystycznej klasy i edytorskiego dorobku i za mistrzowskie wykorzystanie słowa i obrazu w służbie czytelnikowi".

"Magazyn Literacki Książki" jest ogólnopolskim miesięcznikiem wydawanym od 1992 r. Jego adresatami są: wydawcy, księgarze, bibliotekarze i osoby zainteresowane rynkiem wydawniczo-księgarskim. Redaktorem naczelnym pisma jest Piotr Dobrołęcki, a jego zastępcą - Ewa Tenderenda-Ożóg. (PAP)

autor: Daria Porycka

dap/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL