Kultura i sztuka 1945-1989

16.10.2011 aktualizacja 19.07.2016

Wystawa lalek z filmów Tadeusza Wilkosza w Kielcach

Ponad sto lalek z filmów wybitnego twórcy polskiej animacji Tadeusza Wilkosza można będzie od środy oglądać na wystawie w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.

Wystawa prezentuje oryginalne lalki zaprojektowane przez Wilkosza i w większości również przez niego wykonane. Nie zabraknie wśród nich postaci, z którymi twórca kojarzony jest najbardziej, czyli misia Colargola, małego pingwina Pik–Poka oraz trzech misiów: Bartka, Misi i Kuby.

Według autora wystawy Jacka Gonciarza, lalki Wilkosza prezentują bogactwo form o najwyższym stopniu estetyki. Najstarsze prezentowane eksponaty, jak te z filmu „Dick i jego kot”, pochodzą z początku lat 60-tych.

Według autora wystawy Jacka Gonciarza, lalki Wilkosza prezentują bogactwo form o najwyższym stopniu estetyki. Najstarsze prezentowane eksponaty, jak te z filmu „Dick i jego kot”, pochodzą z początku lat 60-tych, a najnowsze powstały podczas Letniej Akademii Filmowej w Legnicy.

Dzięki wystawie dzieci dowiedzą się, jak skonstruowane są tego typu lalki i że stworzenie filmu animowanego to ciężka i czasochłonna praca - na sekundę projekcji przypadają 24 zdjęcia, co oznacza, że aby obejrzeć tak krótki moment filmu, lalkę trzeba ustawiać właśnie 24 razy.

Gonciarz liczy na to, że wystawa będzie pretekstem do dokładniejszego spojrzenia na tradycyjną animację poklatkową, a także nakreśli różnice pomiędzy dawnymi a współczesnymi sposobami realizacji filmów animowanych. Muzealnik ma nadzieję, że ekspozycja i towarzyszące jej warsztaty zachęcą dzieci do tworzenia własnych filmowych projektów.

W dniu otwarcia wystawy odbędzie się spotkanie z twórcą i prezentacja jego najpopularniejszych filmów animowanych. Lalki Wilkosza będzie można oglądać w kieleckim muzeum do 1 lipca 2012 roku.

Najpopularniejszego bohatera filmów Wilkosza – misia Colargola – stworzyła w latach 50. francuska pisarka Olga Pouchin. Serial powstawał w łódzkim studiu Se-Ma-For w latach 1967 – 1974. Nakręcono 53 odcinki i trzy filmy pełnometrażowe.

Wilkosz jako reżyser zrealizował ponad 30 filmów, a następnych sto powstało przy jego współudziale scenariuszowym i kierownictwie artystycznym. Wypracował sobie swój własny indywidualny styl, który nadaje jego filmom – znacznie różniącym się od stylistyki disnejowskiej - dużą wartość artystyczną..

Po skończonych zdjęciach Wilkosz zawsze gromadził lalki i rekwizyty. Eksponaty prezentowane na wystawie to tylko część całej kolekcji.

Najpopularniejszego bohatera filmów Wilkosza – misia Colargola – stworzyła w latach 50. francuska pisarka Olga Pouchin. Serial powstawał w łódzkim studiu Se-Ma-For w latach 1967 – 1974. Nakręcono 53 odcinki i trzy filmy pełnometrażowe. Plastyczne opracowanie scenografii i wizerunku misia to zasługa Tadeusza Wilkosza, dla którego inspiracją był jego pięcioletni wówczas syn. Do całej serii wykonano ok. 130 lalek. (PAP)

agn/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL