Prace kilkudziesięciu artystów z całego świata będzie można obejrzeć na wystawie "Oczy szukają głowy do zamieszkania", która otwarta zostanie w piątek w Muzeum Sztuki w Łodzi. Ekspozycja powstała z okazji 80. rocznicy otwarcia dla publiczności Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej grupy "a.r". Grupa powstała w 1929 roku z inicjatywy malarzy Władysława Strzemińskiego i Henryka Stażewskiego oraz rzeźbiarki Katarzyny Kobro. Wkrótce dołączyli do niej awangardowi poeci - Julian Przyboś i Jan Brzękowski.
Była jedną z najbardziej aktywnych grup awangardowych w Polsce okresu międzywojennego. Od samego początku jej członkowie gromadzili prace czołowych europejskich awangardzistów z myślą o stworzeniu kolekcji. Po raz pierwszy ponad sto prac udostępniono publiczności w lutym 1931 roku. Od tego momentu rozpoczęła się historia kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi - pierwszego muzeum sztuki nowoczesnej w Europie i drugiego na świecie.
Ekspozycja powstała z okazji 80. rocznicy otwarcia dla publiczności Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej grupy "a.r". Grupa powstała w 1929 roku z inicjatywy malarzy Władysława Strzemińskiego i Henryka Stażewskiego oraz rzeźbiarki Katarzyny Kobro. Wkrótce dołączyli do niej awangardowi poeci - Julian Przyboś i Jan Brzękowski.
Jak powiedział w czwartek na konferencji prasowej dyrektor Muzeum Sztuki, Jarosław Suchan, wystawa "Oczy szukają głowy do zamieszkania" odwołuje się do tego wydarzenia, które łódzkiej placówce "nadało nowy wymiar". Przypomniał, że początkowo grupa "a.r." swoją kolekcję zaproponowała władzom Warszawy, ale stolica nie była nią zainteresowana. W Łodzi członkowie grupy uzyskali zapewnienie, że dzieła będą mogły być prezentowane. "Dzięki temu łódzkie muzeum jest znane nie tylko w naszym kraju" - ocenił.
Obecna na konferencji jedna z kuratorek wystawy, Magdalena Ziółkowska, wyjaśniła, że "Oczy szukają głowy do zamieszkania" jest "metaforą, która mówi o wyznaczaniu nowych kierunków myślenia przez awangardę". "Twórcy łódzkiej kolekcji wierzyli, że sztuka nowoczesna może i powinna wpływać na życie i otoczenie człowieka, a w konsekwencji zmieniać świat na lepsze. Osiemdziesiąt lat później jeszcze raz zastanawiamy się nad ideami jej założycieli" - mówiła.
Ziółkowska poinformowała, że ekspozycja "Oczy szukają głowy do zamieszkania" składa się z dwóch wystaw, prezentowanych w budynkach, w których Muzeum Sztuki mieściło się w przeszłości lub istnieje dziś: w dawnym Ratuszu (obecnie jest tu Archiwum Państwowe) przy pl. Wolności oraz w nowej siedzibie - ms2 przy ul Ogrodowej. Z kolei główna siedziba muzeum przy ul. Więckowskiego będzie miejscem realizacji dwóch projektów współczesnych artystów - Daniela Malone i Pawła Kowzana.
Ekspozycja "Oczy szukają głowy do zamieszkania" otwarta będzie do 11 grudnia.(PAP)
jaw/ hes/