Makiety i wizualizacje najważniejszych projektów architektonicznych, takich jak m.in. Muzeum POLIN, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum im. rodziny Ulmów w Markowej, będzie można oglądać od 22 września na wystawie pracowni Nizio Design International.
Wystawa z okazji 15-lecia działalności studia Mirosława Nizio, artysty rzeźbiarza, architekta i twórcy wielu ekspozycji muzealnych ważnych dla polskiej kultury, zorganizowana w Galerii Nizio na warszawskiej Pradze, jest formą podsumowania działalności tej pracowni. Działająca od 2002 r. autorska pracownia architektoniczna Nizio Design International specjalizuje się w projektach związanych ze współczesnym muzealnictwem i ma na swoim koncie kilkadziesiąt wysoko ocenianych w kraju i zagranicą realizacji.
"To ważny dla mnie jubileusz i jako projektanta, który ma swój wkład w kształtowanie polskiej przestrzeni publicznej, i jako człowieka, który uważnie się jej przygląda. Chciałbym, żeby wystawa nie była odbierana jako laurka wystawiona samemu sobie, ale żeby przez pryzmat naszych projektów spojrzeć na to, co w rodzimej architekturze wydarzyło się przez ostatnich 15 lat i dyskutować o tym z publicznością oraz profesjonalistami" – podkreśla Mirosław Nizio.
Podczas wystawy pokazane zostaną takie sztandarowe projekty pracowni, jak m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego; projekt ekspozycji i realizacja wystawy głównej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN; nagrodzone I nagrodami w konkursie koncepcje architektoniczne Muzeum Współczesnego Wrocław, Muzeum Polaków ratujących Żydów na Podkarpaciu w Markowej i Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.
"To ważny dla mnie jubileusz i jako projektanta, który ma swój wkład w kształtowanie polskiej przestrzeni publicznej, i jako człowieka, który uważnie się jej przygląda. Chciałbym, żeby wystawa nie była odbierana jako laurka wystawiona samemu sobie, ale żeby przez pryzmat naszych projektów spojrzeć na to, co w rodzimej architekturze wydarzyło się przez ostatnich 15 lat i dyskutować o tym z publicznością oraz profesjonalistami" – podkreśla Mirosław Nizio.
"Od Muzeum Powstania Warszawskiego zaczęła się moja zawodowa przygoda z projektowaniem ekspozycji narracyjnych" - wspominał Mirosław Nizio. "To było przedsięwzięcie pionierskie na każdym polu. Wiedzieliśmy, że nie będzie łatwo zrobić nowoczesną i angażującą odbiorców wystawę o wydarzeniu tak bolesnym, jak Powstanie Warszawskie. Powstała interaktywna wystawa, która jest wyważona pod względem formalnym, wierna historii i przystępna dla zwiedzających” - podkreśla architekt.
Za największe wyzwanie w karierze architekt uważa realizację wystawy głównej w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. "Stały za tym największe wymagania, oczekiwania oraz największy +wkład+ historyczny i merytoryczny – tysiąc lat historii Żydów w Polsce. Dzięki temu projektowi rozwinąłem się jako architekt, artysta, projektant, manager. Lata pracy spędzone nad tą potężną narracyjną ekspozycją, wypełnioną specjalnie projektowaną scenografią, multimediami i stanowiskami interaktywnymi, zaowocowały stworzeniem drugiego z najchętniej odwiedzanych muzeów w Polsce, po Muzeum Powstania Warszawskiego. POLIN uhonorowano w 2016 roku prestiżową nagrodą European Museum of the Year" - przypomniał Nizio.
Na wystawie w praskiej pracowni Nizio Design International prezentowane są też projekty Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, "Świętokrzyski Sztetl" w Chmielniku, projekt instalacji - pomnika pamięci "Kamienne Piekło", poświęconego ofiarom obozu pracy KL Gross-Rosen. Pokazywany jest też m.in. projekt Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, który Mirosław Nizio tak opisuje: "Naprawdę dobry i drobiazgowo opracowany projekt, który zajął drugie miejsce w konkursie w 2017 roku. Dla mnie o tyle ważny, że mocno wiąże się z najnowszą historią i według mnie miał być w Warszawie miejscem ponad wszelkimi podziałami. W moim odczuciu obiekty dawnego aresztu przy ulicy Rakowieckiej wymagały projektu o symbolicznie pomnikowym charakterze, ale przy tym otwartego na zwiedzających, pokazującego historię i jej współczesne odniesienia”.
Prezentowane są też projekty rewitalizacji Starej Kopalni – Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu, Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji w Bielsku-Białej, a nawet projekt apartamentowca "Nordic Haven” w samym centrum Bydgoszczy nad Brdą czy Galeria Sztuki Starożytnej w Muzeum Narodowym w Warszawie.
"Tworzę ekspozycje, które w sposób silny i emocjonalny opowiadają o historii” – powiedział PAP Mirosław Nizio – "W ekspozycjach historycznych chodzi o wydobycie w sposób bardzo wyważony, wręcz ascetyczny tych rzeczy, które są w historii najważniejsze. Do nich dobierane są bardzo ostrożnie pewne środki scenograficzne czy multimedialne – elementy, które będą stanowiły clou tej opowieści. Do projektowania ekspozycji nie wystarczy tylko poczucie estetyki. Kluczowe jest doświadczenie, wynikające z realizacji bardzo różnych architektonicznych zadań. W moim przypadku nie bez znaczenia było również doświadczenie wynikające z zainteresowania rzemiosłem, sztuką. Od małego pracowałem w warsztacie stolarskim ojca" - mówił w wywiadzie dla PAP, dzieje.pl Mirosław Nizio.
Wystawa projektów Nizio Design International dostępna dla publiczności od 22 września 2017 do 23 lutego 2018 r. w Galerii Nizio przy ul. Inżynierskiej 3 w Warszawie. (PAP)
autor: Anna Bernat
abe/aszw/