Kultura i sztuka po 1989 roku

23.05.2019

XIX Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu - od 31 maja

Adam Sztaba, Krzysztof Książek, Sinfonia Varsovia Brass to niektórzy artyści, którzy wystąpią na XIX Festiwalu im. Franciszka Wybrańczyka Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu. Wydarzenie rozpocznie się 31 maja koncertem pt. "Symfonia Tańca" w Pawilonie Koncertowym Sinfonii Varsovii.

Jak poinformowali organizatorzy, XIX edycja łączy się także z 85. rocznicą urodzin założyciela Sinfonii Varsovii Franciszka Wybrańczyka, który był również pomysłodawcą festiwalu.

Festiwal zainauguruje koncert "Symfonia Tańca", który odbędzie się 31 maja w Pawilonie Koncertowym przy ul. Grochowskiej w Warszawie. Orkiestra Sinfonia Varsovia zaprezentuje na nim, m.in. mazur z "Halki" Stanisława Moniuszki, uwerturę-fantazję "Romeo i Julia" Piotra Czajkowskiego oraz "Tańce symfoniczne" Edwarda Griega. Anna Maria Staśkiewicz wykona partię solową Introdukcji i Ronda Capriccioso Camille'a Saint-Saensa. Staśkiewicz to laureatka Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego oraz koncertmistrzyni Sinfonii Varsovii. Muzyków poprowadzi pochodzący z Australii Benjamin Bayl.

2 czerwca odbędzie się koncert Sinfonia Varsovia Brass, czyli zespołu instrumentów dętych blaszanych. Muzycy wystąpią w Prochowni Żoliborz z koncertem zatytułowanym "Brass na trawie". "W otoczeniu drzew Parku Żeromskiego zespół zaprezentuje m.in. utwory, które oryginalnie zostały napisane na zespół dęty blaszany i ukazują wszystkie walory brzmieniowe tego składu. Repertuar koncertu, idealny do spędzenia popołudnia z muzyką na trawie, będzie okazją do zapoznania się z energetycznym brzmieniem łączącym muzykę jazzową z filmową czy latynoamerykańską" - napisali organizatorzy festiwalu.

Dzień później w Promie Kultury Saska Kępa wystąpi pianista Krzysztof Książek z zespołem dętym Sinfonii Varsovi Wind Quintet. Podczas koncertu "Sekstet w Promie" muzycy wystąpią z repertuarem polskim i francuskim. W znajdą się utwory m.in. Grażyny Bacewicz, Ignacego Jana Paderewskiego, Francisa Poluenca i Ludwiga Thuille’a.

Finał XIX Festiwalu odbędzie się 7 czerwca w Pawilonie Koncertowym. Orkiestra zaprezentuje "taneczne rytmy i ogromną energię tkwiącą w muzyce klasycznej". Na koncercie "Gorączka piątkowej nocy" muzycy pod dyrekcją Adama Sztaby wykonają m.in.: "Tańce symfoniczne" z West Side Story Leonarda Bernsteina, "Walc z Suity Jazzowej" Dymitra Szostakowicza, "Polonez" Wojciecha Kilara i "Libertango" Astora Piazzolli.(PAP)

autor: Olga Łozińska

oloz/ itm/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL