Wokalistka i kompozytorka Grażyna Łobaszewska będzie gwiazdą tegorocznego, XIX Festiwalu Orkiestr Dętych, który odbędzie się 8 września w Rudzie Śląskiej (Śląskie). Poprzedzą go trzy plenerowe koncerty, zaplanowane na 1 i 6 września.
Jak poinformował w piątek Urząd Miasta w Rudzie Śląskiej, w niedzielę koncerty promenadowe zabrzmią w Bielszowicach i na placu Jana Pawła II. Z kolei 6 września na festiwal - grając przy swojej kopalni - zaprosi orkiestra dęta KWK "Halemba".
8 września jako pierwsza swój repertuar zaprezentuje orkiestra dęta "Pokój" pod dyrekcją Jacka Kampy. Historia orkiestry jest swoistym odzwierciedleniem zmian zachodzących w rudzkich kopalniach. Powstała w 1922 r., a kiedy w 1968 r. połączono sąsiadujące ze sobą kopalnie "Wanda – Lech" i "Pokój", połączono również orkiestry obu zakładów. Z kolei w 1996 r. powstał jeden zespół złożony z orkiestr kopalni "Pokój" i "Walenty-Wawel". Grało w nim wówczas blisko 120 muzyków. To właśnie orkiestrą kopalni "Walenty-Wawel" dyrygował Augustyn Kozioł, którego imię nosi festiwal.
Wystąpi też Orkiestra Dęta "Bielszowice". "W tym roku nasz zespół obchodzi wyjątkowy jubileusz. Orkiestra powstała w 1919 r., ma więc sto lat. Z tej okazji wystąpią z nami soliści Opery Śląskiej: Iwona Socha – sopran oraz Adam Sobierajski - tenor. Artyści zaśpiewają arie z operetek i musicali" – zapowiedział dyrygent Zygmunt Kliks.
"Jesteśmy dumni, że kontynuujemy piękną, śląską tradycję wspólnego muzykowania. Mam nadzieję, że orkiestra będzie grać i cieszyć publiczność przez kolejną +setkę+" – dodał.
Wystąpi też orkiestra dęta "Halemba" oraz The Sound Pack - zespół tworzony przez absolwentów i wykładowców Instytutów Jazzu Akademii Muzycznych w Katowicach i Poznaniu: Joanna S´winiarska, Katarzyna Mirowska, Małgorzata Biniek oraz Marcin Wawrzynowicz. W swojej twórczości zespół nawiązuje do tradycji amerykańskich ulicznych zespołów wokalnych ery swingu, a także do współczesnych grup takich jak The Manhattan Transfer czy The New York Voices.
Festiwal zakończy występ Grażyny Łobaszewskiej. Artystka współpracowała z najwybitniejszymi muzykami polskiej sceny rozrywkowej. Była związana z grupą S-26, zespołem Ergo Band, Drash czy jazzowo-rockową grupą Cancer. Podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1991 r. zdobyła pierwszą nagrodę za piosenkę "Wszystko co złe omija mnie". Cały czas koncertuje, zarówno w kraju, jak i za granicą. Rudzka publiczność z pewnością usłyszy jej największe przeboje, jak "Czas nas uczy pogody" czy "Piosenkę o ludziach z duszą". (PAP)
autorka: Anna Gumułka
lun/ itm