Tradycyjnym złożeniem kwiatów przed pomnikiem Adama Mickiewicza w Wilnie rozpoczęły się w poniedziałek jubileuszowe XX Międzynarodowe Spotkania „Maj nad Wilią”. Impreza potrwa do czwartku.
W spotkaniach poetyckich, których tematem przewodnim jest w tym roku 150. rocznica powstania styczniowego, bierze udział około 50 twórców z Litwy, Polski, Białorusi, Łotwy, Belgii, Niemiec, Francji, USA i Libanu. Są wśród nich nie tylko poeci i pisarze, ale też ludzie filmu i teatru.
Romuald Mieczkowski: „+Maj nad Wilią+ zawsze służył promocji literatury i sztuki, był działaniem na rzecz zintegrowania miejscowych literatów, służył nawiązaniu kontaktów, współpracy ze środowiskami twórczymi w Polsce, w innych krajach. Na pokłosie festiwalu składają się dziesiątki książek, w tym przekładów”.
„Tym razem wiele czasu poświęcimy historii. Na temat powstania styczniowego będą dyskutowali podczas konferencji naukowcy z Litwy i Polski. Przypomnimy dzieła literatury i sztuki inspirowane powstaniem. Zostanie ogłoszony konkurs literacki dla młodzieży w Polsce i na Litwie oraz wśród Polonii pt. +Powstanie styczniowe a postawy obywatelskie dzisiaj+” - powiedział PAP pomysłodawca i organizator spotkań „Maj nad Wilią”, poeta i redaktor pisma „Znad Wilii” Romuald Mieczkowski.
W ramach tegorocznych spotkań poetyckich tradycyjnie odbędzie się spotkanie z literatami litewskimi w Związku Pisarzy Litwy, odbędzie się Majówka Poetycka w XIX-wiecznym dworku wileńskiego poety Władysława Syrokomli w Borejkowszczyźnie - miejscowości odległej o 20 km od Wilna, a także biesiada poetów, malarzy, muzyków. W ramach wędrówek po Wileńszczyźnie uczestnicy spotkania udadzą się do miejscowości Miedniki, które znajdują się przy granicy z Białorusią, odwiedzą też Kienę, Kowalczuki, Szumsk.
Jak podkreśla Romuald Mieczkowski, tegoroczny „Maj na Wilią” jest również okazją do podsumowań dotychczasowych 20 spotkań. Przypomina, że w sumie wzięło w nich udział około 400 twórców z zagranicy, reprezentujących 23 kraje i tysiące wilnian. Festiwalowi towarzyszyły konferencje, plenery malarskie i koncerty. Trasy wypraw literackich prowadziły przez dziesiątki miejscowości Wileńszczyzny i całej Litwy.
„+Maj nad Wilią+ zawsze służył promocji literatury i sztuki, był działaniem na rzecz zintegrowania miejscowych literatów, służył nawiązaniu kontaktów, współpracy ze środowiskami twórczymi w Polsce, w innych krajach. Na pokłosie festiwalu składają się dziesiątki książek, w tym przekładów” - mówi Mieczkowski.
Nowością tegorocznych spotkań jest to, że odbędą się one w dwóch edycjach: w maju w Wilnie i we wrześniu w Pałacu Wilanowskim w Warszawie.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ ala/ mrt/ mag/