Premiery książek, spotkania z autorami i ilustratorami oraz warsztaty dla dzieci złożą się na program rozpoczynających się za tydzień w Poznaniu 13. Poznańskich Spotkań Targowych - Książka dla Dzieci i Młodzieży. W imprezie weźmie udział ponad 50 wystawców.
Głównym przesłaniem Spotkań odbywających się na terenie Międzynarodowych Targach Poznańskich jest promocja książek i czytelnictwa wśród najmłodszych. Impreza ruszy 28 lutego, potrwa do 2 marca. Tegoroczna edycja targów dedykowana jest Kornelowi Makuszyńskiemu w 130 rocznicę urodzin.
Jak powiedziała wiceprezes Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek i komisarz targów Olcha Sikorska, ambicją organizatorów jest uświadomienie dorosłym i dzieciom, jak ważna jest obecność dobrych i mądrych lektur w codziennym życiu.
"To targi ukierunkowane na książkę niesłychanie ważną, bo kształtującą nie tylko gust, ale i wspomagającą rozwój małego człowieka. Zaopatrującą go we wrażliwość, wiedzę, umiejętność współżycia" - powiedziała Sikorska.
Zaplanowano spotkania ze znawcami twórczości Kornela Makuszyńskiego a także prezentacje fragmentów jego tekstów. Podczas targów ogłoszone zostaną wyniki ogólnopolskich konkursów dla uczniów: na prace pisemne pt. "Kornel Makuszyński i jego bohaterowie", oraz plastyczny - "W świecie Kornela Makuszyńskiego".
Wśród prezentujących swoją ofertę wystawców będą wiodące polskie wydawnictwa, specjalizujące się w publikacjach dla dzieci i młodzieży a także instytucje kulturalne. Według Sikorskiej jednym z ważnych wydarzeń będzie premiera poetyckiej książki dla dzieci "Na wysokiej górze" Krystyny Miłobędzkiej, zilustrowanej przez Iwonę Chmielewską.
Jak co roku wydarzenie będzie okazją do spotkania z autorami książek dla najmłodszych. Udział w Spotkaniach wezmą m.in. Anna Czerwińska-Rydel, Łukasz Wierzbicki, ale także muzyk Tomasz Szwed.
Zaplanowano spotkania ze znawcami twórczości Kornela Makuszyńskiego a także prezentacje fragmentów jego tekstów. Podczas targów ogłoszone zostaną wyniki ogólnopolskich konkursów dla uczniów: na prace pisemne pt. "Kornel Makuszyński i jego bohaterowie", oraz plastyczny - "W świecie Kornela Makuszyńskiego".
Odbędzie się też pokaz spektaklu "Na urodziny Mistrza" w wykonaniu uczniów szkoły noszącej imię Makuszyńskiego. W Centrum Kultury "Zamek" zaplanowano festiwal filmów zrealizowanych na podstawie jego utworów.
W trakcie imprezy odbędą się też prezentacje sztuki ilustracji i grafiki książkowej. Dwa stałe cykle wystaw ilustratorskich tych targów to Salon Ilustratorów i Mistrzowie Ilustracji. "Książka dla dzieci może i powinna być dziełem sztuki kształtującej gust. Ona przemawia nie tylko słowem, ale i ilustracją. Na trzy dni zmieniamy się więc w największą w Polsce galerię grafiki i ilustracji książkowej" - powiedziała Sikorska.
Zadaniem Salonu Ilustratorów jest prezentacja i promocja polskich twórców ilustracji i grafiki, zwłaszcza młodego pokolenia, oraz umożliwienie im bezpośredniego kontaktu ze środowiskiem wydawców. W tym roku weźmie w nim udział ponad 30 artystów. Jak co roku gościem specjalnym Salonu będzie Bohdan Butenko.
W ramach wystawy Mistrz Ilustracji zaprezentowana będzie twórczość Elżbiety Krygowskiej-Butlewskiej.
Po raz dziesiąty wręczone będą nagrody Spotkań - statuetki Pegazika. Wyróżnienia wręczane są wybitnym twórcom a także osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla literatury dziecięcej. W tym roku Pegaziki otrzymają: poetka i dramaturg Krystyna Miłobędzka, oraz literaturoznawca i krytyk Ewa Gruda kierująca Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie.
Podczas targów zaplanowano liczne warsztaty i zabawy dla dzieci. Będą też wystawy i spektakle teatralne.
Patronat nad targami książki objęła Anna Komorowska. Wraz z Targami Książka dla Dzieci i Młodzieży odbędą się XVIII Targi Edukacyjne. (PAP)
rpo/ abr/