Kultura i sztuka po 1989 roku

28.08.2015 aktualizacja 19.07.2016

Zakopane: po raz 47. przyznano Złote Ciupagi

Zespół regionalny Dolina Popradu z Piwnicznej oraz grupy z Węgier i włoskiej Sardynii otrzymały Złote Ciupagi – główne trofea zakończonego w piątek w Zakopanem 47. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich.

Zespoły uczestniczące w zakopiańskim festiwalu były oceniane przez międzynarodowe jury w trzech kategoriach; pierwszej, w której zespoły prezentują folklor w formie tradycyjnej, drugiej – artystycznie opracowanej i trzeciej – stylizowanej.

Wśród najwyżej ocenionych znalazł się jeden zespół z Polski - Dolina Popradu z Piwnicznej–Zdroju, który zdaniem jury doskonale przygotował widowisko ukazujące młóckę i dawne zwyczaje związane z pracami gospodarskimi. Jury doceniło również śpiew i wykonanie tańców zespołu z Polski.

Zespoły z Sardynii i Węgier otrzymały równorzędnie Złote Ciupagi w kategorii grup prezentujących folklor artystycznie opracowany. Jury doceniło charakterystyczny wielogłosowy śpiew wykonywany przez Sardyńczyków, który jest wpisany na światową listę niematerialnego dziedzictwa kultury UNESCO. Zespół węgierski z kolei został wysoko oceniony za doskonały pomysł na prezentację zwyczaju wiejskiej zabawy, perfekcyjnie wykonane madziarskie tańce, stroje oraz stronę muzyczną.

„Poziom artystyczny zespołów był wysoki i wyrównany, stąd jury dokonało trudnego wyboru. Podczas koncertów obserwowaliśmy ogromną różnorodność śpiewów, tańców i obrzędów, które stanowią o wielkim bogactwie kulturowym, na szczęście kontynuowanym przez młodych wykonawców” – mówiła przewodnicząca jury dr Bożena Lewandowska.

Jury w protokole pokonkursowym zwróciło uwagę na rzadko spotykane na zakopiańskim festiwalu zespoły z Sardynii, Kraju Basków i Meksyku. „Wybór tych zespołów znacząco wsparł edukacyjną misję festiwalu” – napisano w protokole.

Komisja nie przyznała Złotej Ciupagi w kategorii trzeciej.

Dziennikarze swoją nagrodę im. byłego dziennikarza Polskiej Agencji Prasowej Kazimierza Strachanowskiego postanowili przyznali zespołowi z Meksyku, który zachwycił perfekcyjnym przygotowaniem widowiska, spontanicznością i wspaniałą muzyką wykonaną przez mariachi na tradycyjnych instrumentach. Zespół z Meksyku okazał się też najbardziej lubianą przez publiczność grupą. Na ich koncerty przychodził komplet widzów.

Srebrne Ciupagi przyznano zespołom ze Słowacji, Rumunii i Bułgarii, a Brązowe Ciupagi wytańczyły grupy z Portugalii, Hiszpanii i Serbii.

Podczas piątkowego koncertu finałowego reprezentanci wszystkich zespołów przy aplauzie publiczności zatańczyli „zbójnickiego” oraz zaśpiewali pieść „Górole, Górole góralsko muzyka”.

Podczas festiwalu odbył się szereg imprez towarzyszących. Jedno z wydarzeń było poświęcone 80. rocznicy „Święta Gór” – wydarzenia, które dało początek zakopiańskiemu festiwalowi. Na kanwie tego wydarzenia – spotkania w Zakopanem górali z Karpat od Czeremoszu po Olzę, zainicjowano w 1968 r. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich.

Festiwal trwał w Zakopanem od niedzieli. Publiczność podziwiała występy zespołów z: Bułgarii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Meksyku, Portugalii, Rumunii, Serbii, Słowacji, Ukrainy, Włoch, Turcji oraz Węgier. Polskę reprezentowały grupy: „Białodunajcanie” z Białego Dunajca, „Dolina Popradu” z Piwnicznej-Zdroju, „Grojcowianie” z Wieprza i „Limanowianie” z Limanowej. (PAP)

szb/ gma/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL