11 zespołów folklorystycznych z całego świata wystąpi podczas Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem 2016, które potrwają od poniedziałku do 20 lipca. Koncerty odbywać się będą w małopolskich miasteczkach, a bazą festiwalu będą podkrakowskie Myślenice.
Jak poinformował PAP w środę dyrektor festiwalu Piotr Szewczyk, kumulację wydarzeń i największe koncerty przewidziano między 14 a 17 lipca na scenie głównej umieszczonej na Rynku w Myślenicach. Tam też odbędzie się ceremonia otwarcia i zamknięcia imprezy. Koncerty i wydarzenia związane z folklorem zaplanowano także w Miechowie i Suchej Beskidzkiej.
W tegorocznej edycji festiwalu udział weźmie 11 grup - 10 zagranicznych i jedna polska. Zagraniczni goście przyjadą z Kostaryki, Brazylii, Francji, Słowacji, Węgier, Serbii, Macedonii, Pakistanu, Indonezji i Tajwanu. „To w sumie 350 wykonawców. Każda z grup zaprezentuje najciekawsze elementy swojego folkloru tanecznego i muzycznego” - zaznaczył Szewczyk.
W trakcie festiwalu polscy uczestnicy nauczą zespoły z Indonezji i Kostaryki narodowych tańców: Poloneza i Krakowiaka, które w finale zagraniczni wykonawcy zatańczą ubrani w polskie stroje regionalne.
Uzupełnieniem częśći folklorystycznej będą zespoły komercyjne, czerpiące swoje inspiracje z kultury ludowej. Według zapowiedzi organizatorów gwiazdą wśród nich będzie duet pop z Pakistanu Ali Aftab Saeed i Saad Sultan, których twórczość ma milionowe odsłony w internecie. Na festiwal przygotowują oni specjalny program, który zostanie zaprezentowany w Myślenicach, a także w krakowskich Łagiewnikach podczas spotkania dla wolontariuszy poprzedzającego Światowe Dni Młodzieży.
Zagrają też gwiazdy polskiej muzyki inspirowanej folklorem: Balkanscream i Iwan Iwnilia.
Organizatorzy podkreślają, że Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem nie są klasycznym festiwalem folkloru lecz międzykulturowym spotkaniem sięgającym zarówno do tradycji, jak i nowoczesności. Poza koncertami widzowie będą mogli wziąć udział także w kiermaszu sztuki ludowej i rękodzieła, warsztatach artystycznych, degustacjach zagranicznych przysmaków regionalnych. Większość wydarzeń będzie odbywać się w plenerze, aby zgromadzić jak największą publiczność. W zeszłym roku festiwalowe występy obejrzało ponad 40 tys. widzów.
Festiwal jest współfinansowany z budżetu Województwa Małopolskiego, Gminy Myślenice oraz Myślenickiego Towarzystwa Kultury. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje Polska Agencja Prasowa. (PAP)
rgr/ agz/