Do 31 stycznia wydawcy, księgarze, bibliotekarze i czytelnicy mogą zgłaszać kandydatów do 12. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Do wyróżnienia mogą być zgłaszane książki żyjących autorów, napisane w języku polskim i wydane w 2018 roku.
Jak przypominają organizatorzy w komunikacie, nagrody przyznawane są w pięciu kategoriach: literatura piękna - proza, literatura piękna - poezja, literatura dziecięca - tekst i ilustracje, edycja warszawska (varsaviana), a także Warszawski Twórca - wyróżnienie szczególne, przyznawane za całokształt twórczości literackiej wybitnym pisarzom w szczególny sposób związanym z Warszawą. Kandydatów w tej ostatniej kategorii wyłania jury konkursu. W poprzednich latach tytułem tym uhonorowano m.in. Hannę Krall, Wiesława Myśliwskiego i Eustachego Rylskiego.
Do nadsyłania zgłoszeń w czterech pozostałych kategoriach upoważnieni są księgarze, bibliotekarze, wydawcy i czytelnicy. Do wyróżnienia można zgłaszać wyłącznie książki żyjących autorów, napisane w języku polskim i wydane w 2018 roku. Jedna osoba może zgłosić dowolną liczbę tytułów, przy czym jedno zgłoszenie powinno dotyczyć jednej książki w jednej kategorii.
Dla laureatów przewidziano nagrody finansowe. Po 25 tys. zł otrzymają zwycięzcy w kategoriach: literatura piękna - proza, literatura piękna - poezja, literatura dziecięca - tekst i ilustracje oraz edycja warszawska. W kategorii literatura dziecięca nagrodę otrzyma zarówno autor tekstu, jak i ilustrator. Dla zdobywcy tytułu Warszawskiego Twórcy przewidziano nagrodę w wysokości 100 tys. zł.
Zgłoszenia można przesyłać do 31 stycznia za pośrednictwem formularza online, dostępnego pod adresem: http://www.um.warszawa.pl/nagrodaliteracka_zgloszenia/. Można je także wysyłać listownie na adres: Biuro Kultury m.st. Warszawy, Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa. Jeżeli zgłaszającym jest wydawca, należy dołączyć po osiem egzemplarzy każdej zgłaszanej książki.
Nagroda Literacka m.st. Warszawy to wyróżnienie będące kontynuacją tradycji nagrody o tej samej nazwie, przyznawanej w latach 1926-38, a przerwanej przez wybuch II wojny światowej. Pierwszym jej laureatem był najstarszy syn Adama Mickiewicza - Władysław, ostatnim przed wojną - Leopold Staff. Nagrodą tą wyróżniono także m.in. Wacława Berenta (1929), Tadeusza Boya-Żeleńskiego (1933) i Marię Kuncewiczową (1937). Nagroda Literacka m.st. Warszawy w obecnej formie przyznawana jest od 2008 roku, kiedy Rada m.st. Warszawy przyjęła uchwałę reaktywującą to wyróżnienie. (PAP)
autor: Daria Porycka
dap/ agz/