Wokalistka Dorota Miśkiewicz i zespół Kwadrofonik zdobyli złotą płytę za album „Lutosławski, Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci”. W czwartek wyruszają na tournee, podczas którego odwiedzą dziewięć miast w Polsce, prezentując utwory z nagrodzonego albumu.
"Sukces rynkowy albumu pokazał, że piosenki, które powstały pod koniec lat 40. XX wieku, nadal mają swój urok. Tym razem nadano im nowoczesną formułę, łącząc brzmienie dwóch fortepianów, całej gamy instrumentów perkusyjnych i głosu Doroty Miśkiewicz, w którym, oprócz muzycznej wielobarwności, ujawniła się też aktorska swada, wciągająca najmłodszych w sam środek piosenkowych historii" - napisali w materiale przekazanym PAP organizatorzy koncertu.
„Spotkanie z twórczością Lutosławskiego dla dzieci to szczególne doświadczenie” – powiedziała PAP Dorota Miśkiewicz. „Kompozytor napisał blisko 40 piosenek dla dzieci i bardzo poważnie traktował tę twórczość; wiedział, że dzieci to wyjątkowi odbiorcy” – dodała.
„Idzie Grześ przez wieś”, "Spóźniony słowik”, „Ptasie plotki”, „Rok i bieda, „O panu Tralalińskim”, „Kotek”, "Trudny rachunek”, „Warzywa”, „Taniec”, „Rzeczka” - to tytuły utworów, które zostały nagrane na płycie „Lutosławski, Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci” i znajdą się w programie koncertów podczas obecnego tournee. Każda piosenka ma inny charakter, inny nastrój: są to zabawne historyjki, opowiastki filozoficzne, niektóre melancholijne a nawet smutne.
„Spotkanie z twórczością Lutosławskiego dla dzieci to szczególne doświadczenie” – powiedziała PAP Dorota Miśkiewicz. „Kompozytor napisał blisko 40 piosenek dla dzieci i bardzo poważnie traktował tę twórczość; wiedział, że dzieci to wyjątkowi odbiorcy” – dodała.
„Te piosenki znam z dzieciństwa. Śpiewałam je już w szkole, ale teraz patrzę na nie z zupełnie innej perspektywy, jak na bardzo ciekawy materiał muzyczny – powiedziała PAP Miśkiewicz. – Lutosławski był poważnym kompozytorem, ale też miał niezwykłe poczucie humoru, co słychać w tych piosenkach. Nie wszystkie są łatwe do śpiewania. +Pan Tralaliński+ czy +Spóźniony słowik+ to nie są proste wierszyki, tylko ballady, scenki. Jest to bardzo dobre ćwiczenie dla dykcji. Piosenka o Panu Tralalińskim, to prawdziwy tor przeszkód. Jego córka Tralalulka, Jego piesek Tralalesek... Zauważyłam, że podczas pierwszych wykonań graliśmy je znacznie wolniej, z każdym kolejnym zwiększamy tempo. Na samym początku z frazą Policjant Tralalicjant trudno było zdążyć, ale już jesteśmy dobrze wytrenowani” – powiedziała wokalistka.
„Od dawna też marzyłam o współpracy z zespołem Kwadrofonik, kwartetem współtworzonym przez dwoje pianistów i dwoje perkusistów. Chodziłam na ich koncerty i myślałam o tym, że wspaniale byłoby z nimi coś stworzyć. I teraz przy okazji piosenek Lutosławskiego udało się to zrealizować” – powiedziała wokalistka.
W nagraniu poza dwoma fortepianami, wykorzystano wiele ciekawych i pobudzających wyobraźnię instrumentów perkusyjnych: wibrafon, marimbę, dzwonki, cymbały, fleksaton. Elementem uatrakcyjniającym koncert będą wizualizacje artystki Jago VJ, zwyciężczyni najważniejszego w Polsce konkursu sztuki VJ-skiej, Videozone VJ Contest.
Obok Doroty Miśkiewicz wykonawcami utworów nagranych na płycie i podczas koncertów są: Emilia Sitarz – fortepian, Bartłomiej Wąsik – fortepian, Magdalena Kordylasińska – instrumenty perkusyjne Miłosz Pękala - instrumenty perkusyjne.
„I płyta, i koncert właściwie są skierowane i do dzieci, i do dorosłych – powiedziała Miśkiewicz. – Dorosłym odbiorcom koncert daje natomiast możliwość poznania typowej dla Lutosławskiego, nowoczesnej i złożonej harmonii, jest powrotem do czasów, gdy wyobraźnia była nieograniczoną siłą, a bajki zawsze kończyły się dobrze”.
Na koncertach wspieranych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego najmłodsi mogą z bliska zobaczyć instrumenty typowe dla dużych, filharmonicznych sal. Poznają ich nazwy, kształty i możliwości brzmieniowe - zapewniają organizatorzy koncertów. Jak dodają, muzycy do wspólnego śpiewania kilku utworów zaprosili dzieci, przygotowane na tę okazję podczas specjalnych warsztatów. Dzięki temu młodzi odbiorcy jeszcze bardziej mogą utożsamiać się z piosenkami Lutosławskiego i Tuwima, poczuć, że napisano je o nich i dla nich.
Dorota Miśkiewicz i Kwadrofonik wystąpią 12 czerwca w Kaliszu; 30 sierpnia w Katowicach; 5 września w Ełku; 18 września – w Kutnie; 20 września w Koninie; 21 września – Gdańsku; 28 września - Krakowie; 16 listopada – Łodzi oraz 20 listopada w Głogowie. (PAP)
abe/ mlu/