Kultura i sztuka po 1989 roku

16.11.2018

Zmarł artysta i projektant porcelany Lubomir Tomaszewski

Lubomir Tomaszewski. Fot. PAP/M. Walczak Lubomir Tomaszewski. Fot. PAP/M. Walczak

Nie żyje artysta malarz, rzeźbiarz i projektant porcelany, Lubomir Tomaszewski. Twórca zmarł w czwartek w swoim domu w Stanach Zjednoczonych – poinformowała w piątek PAP prowadzącą fundację imienia artysty, Katarzyna Rij.

Tomaszewski zasłynął m. in. jako projektant porcelanowych figurek z Ćmielowa – powstałych w połowie XX wieku - a także autor obrazów malowanych ogniem (m.in. za pomocą palnika i dymu).

„Był to człowiek i artysta niezwykle ambitny, szukający własnej drogi, powtarzał takie zdanie, że +zawsze chciał tworzyć sztukę jakiej nie tworzył nikt inny+. To bardzo obrazuje jego życie twórcze – i figurki, które stały się ikonami dizajnu, później obrazy ogniowe, i rzeźby, tworzone - jak to powiedział +The New York Times+: +w duecie z naturą+” – podkreśliła w rozmowie z PAP, Katarzyna Rij.

Dodała, że mimo podeszłego wieku - miał 95 lat - Tomaszewski był cały czas aktywny i cały czas chciał tworzyć coś nowego – jeszcze w tym roku uczestniczył w wystawach w Stanach Zjednoczonych.

Zaznaczyła, że był on pogodnym człowiekiem, mimo tego, że życie bardzo mocno go doświadczyło. „Był powstańcem warszawskim – brat zginął na jego rękach. Pomimo tego umiał odnajdywać jasną stronę życia i człowieczeństwa” – dodała Rij.

Podkreśliła, że Tomaszewski sztukę stawiał w życiu na pierwszym miejscu. „Dla niego czas spędzony nie na twórczym wyrażaniu się, był czasem straconym”.

Lubomir Tomaszewski urodził się w 1923 r. w Warszawie. Podczas II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej i uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych. Od 1966 r. mieszkał w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych. Stał się współtwórcą nowego kierunku w sztuce – emocjonalizmu.

Jest uważany za legendę polskiego i światowego wzornictwa, jednego z najważniejszych projektantów porcelany figuralnej i serwisów kawowych produkowanych w Ćmielowie.

W jego twórczości można zauważyć różnorodne nawiązania - od tematyki wojennej, przez powiązanie sztuki z naturą (np. w rzeźbach) i elementami kultury pop.

Tomaszowski był ceniony w Stanach Zjednoczonych - jego dzieła znajdują się w kolekcjach wielu osobistości świata polityki, kultury i biznesu. Właścicielami prac Polaka byli m.in. były prezydent USA Jimmy Carter oraz rodzina Rockefellerów.

Prace Tomaszewskiego były pokazywane na ponad 150 wystawach indywidualnych i zbiorowych na całym świecie.

W 2014 r. twórca po raz ostatni gościł w Polsce – odbierał wówczas przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego złoty medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. (PAP)

autor: Katarzyna Bańcer

ban/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL