Kultura i sztuka po 1989 roku

02.10.2015 aktualizacja 19.07.2016

Zmarł Józef Chrobak, wybitny znawca sztuki Kantora

Józef Chrobak. Fot. PAP/CAF/A. Rybczyński Józef Chrobak. Fot. PAP/CAF/A. Rybczyński

Józef Chrobak (ur.1948), wybitny znawca i badacz twórczości Tadeusza Kantora oraz sztuki polskiej XX w., wieloletni dyrektor Galerii Krzysztofory i pracownik Cricoteki, zmarł w piątek w Krakowie - poinformowała w piątek Cricoteka.

Chrobak od 2000 r. był kuratorem w Cricotece, w imieniu której organizował liczne wystawy twórczości Kantora w Polsce i za granicą - m.in. we florenckim Palazzo Pitti, muzeum Kumu w Tallinie oraz Narodowej Galerii Sztuki w Wilnie.

Dla pracowników Cricoteki był osobą wyjątkową, ważną dla historii tej instytucji.

"Odejście Józefa Chrobaka to ogromna strata, dla nas, dla Cricoteki szczególnie, ale także dla polskiej kultury. Józef to badacz i autor licznych wystaw, książek, opracowań, tekstów, kalendariów na temat życia i twórczości Tadeusza Kantora i polskiej sztuki XX wieku" - powiedziała PAP dyrektor Cricoteki Natalia Zarzecka.

"To postać niezwykle oryginalna, silna osobowość, z którą zetknięcie wielu zapamiętywało na wiele lat" - podkreśliła.

Chrobak był autorytetem i inspiratorem dla kilku pokoleń badaczy, artystów, kolekcjonerów i miłośników sztuki. "Dla mnie osobiście jak i dla wielu moich kolegów, którzy pod koniec lat 90., już po zamknięciu Kawiarni Krzysztofory skupili się wokół Niego, to czas kształtowania naszych postaw. Do dziś wokół Józefa było wielu młodych ludzi, dla których był inspiracją" - zaznaczyła Zarzecka.

Jak podała Cricoteka, w 1972 r. Chrobak wraz z krytyczką sztuki Marią Anną Potocka założył Galerię PI, pierwszą prywatną instytucję kultury w Polsce, a w 1974 r. Galerię Pawilon, gdzie był kuratorem wielu wystaw artystów z Grupy Krakowskiej. O Grupie Krakowskiej napisał też wiele publikacji. W latach 80. został dyrektorem Galerii Krzysztofory Stowarzyszenia Artystycznego Grupa Krakowska.

Chrobak współpracował z Galerią Starmach przy realizacji licznych wystaw i katalogów. Był m.in. współkuratorem z Markiem Świcą „I Wystawy Sztuki Nowoczesnej. Pięćdziesiąt lat później”. Był także kuratorem wystaw Władysława Hasiora, Krzysztofa Niemczyka oraz wspólnej prezentacji Beuysa i Kantora w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK.

Za swoją pracę dwukrotnie otrzymał Nagrodę Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy. (PAP)

bko/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL