Kultura i sztuka po 1989 roku

25.03.2019

Zmarł Marian Cebulski - aktor, nestor Teatru im. Słowackiego

Nie żyje nestor Teatru im. Juliusza Słowackiego, związany z tą sceną od 1947 r. aktor Marian Cebulski - poinformowała w poniedziałek krakowska placówka. Artysta, który wykreował ponad 150 ról, cztery dni temu skończył 95 lat.

"Ze smutkiem zawiadamiamy, że (...) odszedł w wieku 95 lat Marian Cebulski, wielki aktor, jeden z najwybitniejszych artystów w dziejach Teatru im. Juliusza Słowackiego. Występował na naszej scenie od roku 1947, zagrał ponad 150 ról. Żegnaj Kochany Marianie, na zawsze pozostaniesz z nami" - czytamy na Facebooku teatru.

Jak podkreślono, Cebulski to "jeden z najpopularniejszych aktorów Krakowa". Urodził się 21 marca 1924 r. w stolicy Małopolski, w rodzinie przedwojennego oficera Wojska Polskiego. Zadebiutował w 1942 r. w konspiracyjnym Teatrze Podziemnym prowadzonym przez Adama Mularczyka, a zawodu uczył się w studium aktorskim Starego Teatru.

Początkowo występował w krakowskich teatrach: Powszechnym im. Wojska Polskiego (1945-46) i Kameralnym TUR (1946-47). Później dołączył do zespołu Teatru im. J. Słowackiego, którego członkiem pozostał do ostatnich dni. Był też aktorem radiowym, telewizyjnym i filmowym, przez wiele lat występował w kabarecie Jama Michalika. Był dwukrotnym zdobywcą nagrody Złota Maska w plebiscycie Dziennika Polskiego na najpopularniejszego aktora Krakowa.

Wykreował ok. 150 ról, wśród których znalazły się postaci takie jak: Stiepan w "Ożenku Gogola", Sczastliwcew w "Lesie" Ostrowskiego, Sganarel w "Don Juanie" Moliera, Kantek w "Królowej przedmieścia" Krumłowskiego. Dał się poznać także w trzech inscenizacjach "Wesela" Wyspiańskiego - jako Ksiądz, Gospodarz i Dziad.

Po przejściu na emeryturę na początku lat 90. nadal czynnie działał zawodowo - widzowie mogli oglądać go zarówno w spektaklach, jak i słuchać interpretowanych przez niego wierszy, czytanych w Krakowskim Salonie Poezji. Zapamiętany został także jego monolog Starego Aktora z "Wyzwolenia" Wyspiańskiego, który - po latach - wygłosił podczas gali Międzynarodowego Dnia Teatru dwa lata temu.

Marian Cebulski zmarł w niedzielę.(PAP)

autorka: Nadia Senkowska

nak/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL