Kultura i sztuka po 1989 roku

18.12.2017 aktualizacja 19.12.2017

Zmarła Jadwiga Smykowska, artystka, mistrzyni drzeworytu sztorcowego

Jadwiga Smykowska 1975 r. Fot. Janina Ciupek Jadwiga Smykowska 1975 r. Fot. Janina Ciupek

Jadwiga Smykowska, artystka, której międzynarodową sławę przyniosły mistrzowskie drzeworyty sztorcowe, zmarła po długiej chorobie w sobotę w Cieszynie (Śląskie) – poinformowała w poniedziałek Galeria Bielska BWA.

Jadwiga Smykowska była niezwykle wszechstronną artystką. Zajmowała się grafiką, malarstwem, rzeźbą i rysunkiem. Zasłynęła jako twórczyni prac wykonywanych techniką drzeworytu sztorcowego. Brała udział w wielu prestiżowych wystawach i konkursach krajowych oraz zagranicznych, w których otrzymywała Grand Prix i pierwsze nagrody, m.in. w Mediolanie i Fryburgu. W 1979 r. została laureatką najwyższej światowej nagrody Międzynarodowego Stowarzyszenia Drzeworytników XYLON w Szwajcarii za tryptyk "Pod Twoją obronę".

Smykowska urodziła się 1 marca 1945 r. w Czeskim Cieszynie. Studiowała na wydziale grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskała w pracowni drzeworytu prof. Franciszka Bunscha i grafiki prof. Witolda Chomicza w 1971 r.

W latach 1972-1975 prowadziła pracownię drzeworytu w ASP w Krakowie na wydziale grafiki w Katowicach, a w latach 1974-1980 pracownię druku wypukłego w Instytucie Kształcenia Plastycznego w cieszyńskiej filii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Artystka swoje prace prezentowała na wystawach w kraju i za granicą, m.in. w Australii, Szwecji i wielokrotnie w Niemczech. Jej dzieła posiadają m.in. zbiory w Zamku Królewskim na Wawelu, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Biblioteka Narodowa w Warszawie, muzea w Cieszynie, Bielsku-Białej, Katowicach, Lublinie i Szczecinie oraz Fryburgu i Norymberdze.

"W kolekcji sztuki Galerii Bielskiej BWA znajduje się 19 drzeworytów sztorcowych autorstwa Jadwigi Smykowskiej, m. in. +Pocieszycielka strapionych+ z 1977 r., +Sacrum. Pamięci mojego ojca+ z 1986 r. oraz +Trzecia część nocy+ z 1989 r. Galeria zaprezentowała jej prace podczas Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizulanych w 2007 i 2011 r." – poinformowała Beata Zamlewska-Pałyga.

Jadwiga Smykowska należała do Związku Polskich Artystów Plastyków i Międzynarodowego Stowarzyszenia Drzeworytników XYLON. W 2010 r. artystka otrzymała nagrodę zarządu okręgu ZPAP w Bielsku-Białej za całokształt pracy twórczej.

Artystka spocznie w środę na cmentarzu komunalnym w Cieszynie. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL