Kultura i sztuka po 1989 roku

26.05.2016 aktualizacja 19.07.2016

Zmarła pisarka i tłumaczka Yang Jiang

W wieku 104 lat zmarła w środę w Pekinie pisarka Yang Jiang, której pamiętniki z pobytu na wsi w czasie rewolucji kulturalnej "Sześć rozdziałów z życia na zesłaniu" i powieść "Prysznic" zyskały międzynarodowy rozgłos. O śmierci pisarki poinformowała prasa.

Twórczość Yang Jiang wpisuje się w nurt literatury antytotalitarnej. W 1969 r. pisarka, wówczas pracownica Chińskiej Akademii Nauk Społecznych, została zesłana wraz z mężem na wieś w celu reedukacji przez pracę.

Wspomnienia z tego okresu stały się punktem wyjścia "Sześciu rozdziałów". Powieść "Prysznic" opisywała z kolei losy intelektualistów, którzy powrócili w latach 50. do Chin i spotkali się tam z prześladowaniami podczas kampanii politycznych tego okresu.

Yang Jiang była uznaną tłumaczką dzieł literatury angielskiej, francuskiej i hiszpańskiej. Jej tłumaczenie na język chiński arcydzieła Cervantesa "Don Kichote z La Manchy" uznane zostało w Chinach za kongenialne.

Pisarka jako pierwsza tłumaczyła tę powieść z oryginału bez korzystania z dostępnych wersji angielskiej i francuskiej. W tym celu nauczyła się języka hiszpańskiego. Praca nad przekładem zajęła w sumie 11 lat. (PAP)

mars/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL