Kultura i sztuka 1945-1989

03.02.2013 aktualizacja 03.02.2018

Zygmunt Malanowicz, autostopowicz z "Noża w wodzie", kończy 75 lat

Andrzej Malanowicz (P) z Leonem Niemczykiem w filmie "Nóż w wodzie". Fot. PAP Andrzej Malanowicz (P) z Leonem Niemczykiem w filmie "Nóż w wodzie". Fot. PAP

Jego pierwszym filmem był słynny "Nóż w wodzie" w reżyserii Romana Polańskiego. Zagrał też w "Krajobrazie po bitwie" i "Polowaniu na muchy" Andrzeja Wajdy, a od 2008 roku gra w zespole Nowego Teatru w Warszawie. Zygmunt Malanowicz skończy w poniedziałek 75 lat.

Andrzej (Leon Niemczyk), dziennikarz sportowy, i jego żona (Jolanta Umecka) wyjeżdżają na weekend na Mazury. Po drodze zabierają młodego autostopowicza (Zygmunt Malanowicz) i zapraszają go na swój jacht. Wkrótce pomiędzy mężczyznami dochodzi do rywalizacji. W trakcie jednej ze sprzeczek chłopak wypada za burtę, wszystko wskazuje na to, że utonął. Tak w kilku zdaniach można streścić "Nóż w wodzie" (1961 r.), w którym Zygmunt Malanowicz zadebiutował.

Film zdobył wiele prestiżowych nagród m.in. FIPRESCI na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji i nominację do Oscara dla najlepszego filmu zagranicznego. Malanowicz występował w filmie Polańskiego jeszcze jako student.

Oprócz debiutu w filmie Romana Polańskiego "Nóż w wodzie" aktor grał m.in. w "Hubalu" i „Jarosławie Dąbrowskim" Bohdana Poręby, „Tulipanach" i "Wszystko co kocham" Jacka Borcucha. Jest scenarzystą i reżyserem kilku filmów: „Szlachetna krew", „Pluton-239", „Bez dowodu". Grał także w serialach telewizyjnych m.in. "Stawka większa niż życie", "Droga", "Dom".

W wywiadach prasowych podkreślał, że "Nóż w wodzie" nigdy się nie zestarzeje. "Bo zawsze, w każdej epoce, w każdym czasie, charaktery ludzkie się ścierają i walczą o prymat" - mówił w 2002 roku.

Do filmu Polańskiego trafił przypadkowo. "Podczas wakacji 1961 r. odwiedziłem olsztyński teatr, gdzie spotkałem reżysera Bogdana Porębę, który wspomniał o nowym filmie i roli chłopaka. Poręba uważał, że się do niej nadaję. Potem zgłosiłem się na zdjęcia próbne, po których usłyszałem od Polańskiego: +Spotkamy się na planie+" - opowiadał Malanowicz ("Gazeta Olsztyńska", 2006).

Zygmunt Malanowicz urodził się 4 lutego 1938 r. w Korkożyskach k. Wilna. Jest absolwentem PWSTiF w Łodzi. Po zakończeniu studiów grał w Teatrze Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, później występował w wielu teatrach w Polsce, między innymi: Polskim w Poznaniu, Ludowym w Krakowie, Powszechnym w Łodzi, Żeromskiego w Kielcach i warszawskimi Dramatycznym, Rozmaitości i Studio.

Od premiery „Burzy" (2003 rok), w której zagrał Alonza, występuje w spektaklach Krzysztofa Warlikowskiego: "Dybuk", "Krum", "Anioły w Ameryce", "(A)pollonia", "Koniec", "Opowieści afrykańskie wg Szekspira". Od 2008 roku gra w zespole Nowego Teatru w Warszawie.

Na swoim koncie ma też role filmowe w "Krajobrazie po bitwie" i "Polowaniu na muchy" Andrzeja Wajdy. "Filmem +Polowanie na muchy+ Wajda przerwał milczenie o mnie, dzięki czemu mogłem ponownie, po siedmioletniej przerwie, być obecny na ekranie" - mówił aktor w jednym z wywiadów. I dodawał: W +Krajobrazie po bitwie+ pozwoliłem sobie na ukazanie zupełnie odmiennego obrazu księdza niż to bywało zazwyczaj".

Aktor grał też m.in. w "Hubalu" i „Jarosławie Dąbrowskim" Bohdana Poręby, „Tulipanach" i "Wszystko co kocham" Jacka Borcucha. Jest scenarzystą i reżyserem kilku filmów: „Szlachetna krew", „Pluton-239", „Bez dowodu". Grał także w serialach telewizyjnych m.in. "Stawka większa niż życie", "Droga", "Dom". (PAP)

agz/ abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL