Tablicę upamiętniającą Tajne Harcerstwo Krajowe – Szeregi Wolności odsłonięto w czwartek w I Liceum Ogólnokształcącym im. T. Kościuszki w Mysłowicach. W tej antykomunistycznej organizacji w latach 1948-53 działało ponad 60 młodych ludzi, większość z nich trafiła do więzienia.
Wydarzenie było częścią zainicjowanego przez prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Jarosława Szarka przedsięwzięcia, w ramach którego z okazji tegorocznego Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” upamiętniane są młodzieżowe organizacje antykomunistyczne z lat 1945–56.
„W hołdzie członkom młodzieżowej organizacji antykomunistycznej Tajne Harcerstwo Krajowe – Szeregi Wolności, działającej w Katowicach, Mysłowicach i powiecie pszczyńskim w latach 1948-53, założonej przez uczniów gimnazjum męskiego w Mysłowicach, dzisiejszego Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki” – napisano na tablicy.
Znalazła się też na niej informacja, że w organizacji, rozpracowywanej przez komunistyczną bezpiekę, działało ponad 60 młodych patriotów. Wielu z nich za dążenie do wolności ojczyzny zostało skazanych przez sądy PRL na wieloletnie więzienie i było poddawanych szykanom i represjom przez ówczesne władze.
Dyrektor katowickiego oddziału IPN Andrzej Sznajder przypomniał, że wydarzenie w mysłowickiej szkole odbywało się w kontekście obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. „Tym razem IPN chce przypomnieć nie tylko żołnierzy, ale młodych ludzi, którzy nie z bronią w ręku, a w tajnych organizacjach młodzieżowych prowadzili działalność, stawiali opór systemowi komunistycznemu” – powiedział.
Jak ocenił, niezwykłość powstałego w Mysłowicach Tajnego Harcerstwa Krajowego polega na tym, że tworzący tę organizację młodzi ludzie postanowili sprzeciwić się reżimowi komunistycznemu w chwili największego nasilenia polityki sowietyzacji Polski, po 1948 r. Ponad 40 z nich trafiło do więzień, byli skazywani na kary od 2 do 9 lat więzienia.
Sznajder wyjaśnił, że między rokiem 1945 a 1956 w całym kraju działało ponad 970 tego typu organizacji. W sumie ok. 11 tys. młodych ludzi, którzy nie ukończyli 20. roku życia, trafiło z tego powodu do więzienia.
Projekt tablicy pamiątkowej przygotowało Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN - ufundował ją katowicki oddział IPN. Uroczystości towarzyszyła akcja edukacyjna prowadzona przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Katowicach oraz prezentacja wystawy „Zapomniane ogniwo. Konspiracyjne organizacje młodzieżowe na ziemiach polskich w latach 1944/1945-1956“.
Uczestnicy wydarzenia mieli okazję wysłuchać wykładu Adama Grymana archiwum IPN w Katowicach „Tajne Harcerstwo Krajowe – Szeregi Wolności” oraz obejrzeć program artystyczny przygotowany przez młodzież z I LO.(PAP)
autor: Krzysztof Konopka
kon/ pat/