Post to wysiłek powstrzymywania się od pokarmów, zbędnych słów i żądz, służący pobożności człowieka i jego zbawieniu – pisze w liście na początek Wielkiego Postu zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa. W tym roku Wielkanoc w Kościele prawosławnym przypada 28 kwietnia.
Data Wielkiej nocy w obu chrześcijańskich obrządkach, katolickim i prawosławnym, liczona jest nieco inaczej, dlatego tylko raz na jakiś czas święto to przypada w tym samym terminie. Przeważnie prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich świętują ją po katolikach, a różnica może być nawet pięciotygodniowa.
W tym roku prawosławni będą świętować Wielkanoc 28 kwietnia, czyli tydzień po katolikach. Post rozpoczną w poniedziałek 11 marca.
W liście skierowanym do wiernych w związku z rozpoczynającym się Wielkim Postem zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego metropolita Sawa podkreślił, że to czas "duchowej wiosny, duchowego odrodzenia, czas wytężonej modlitwy i wyczynów duchowych". "Post dotyczy wszystkiego, post oczyszcza i uzdrawia. Post to wysiłek powstrzymywania się od pokarmów, zbędnych słów i żądz, służący pobożności człowieka i jego zbawieniu" – napisał hierarcha w liście opublikowanym we wtorek na oficjalnej stronie internetowej polskiej Cerkwi.
W ocenie arcybiskupa Sawy współczesny świat nie ceni postu i nie rozumie go. "Czynione są próby jego likwidacji. Zaraz za tym idzie podważanie korzyści płynących z pokajania. Ludzie szukają innych sposobów na znalezienie wewnętrznego spokoju. Człowiek próbuje rozwiązać swoje problemy życiowe poza Bogiem" – podkreślił.
Zaznaczył przy tym, że prawosławna osoba powinna zawsze starać się zrozumieć to, że "pokajanie zostało człowiekowi dane z natury". Jak to określił, "jest drabiną wznoszenia człowieka do niebios, oczyszcza i wygładza każdy grzech".
Przypomniał, że na progu Wielkiego Postu Cerkiew wzywa do wzajemnego przebaczania grzechów. Niedziela przed rozpoczęciem postu nazywana jest niedzielą przebaczania win. Zgodnie z praktyka cerkiewną metropolita poprosił w imieniu własnym, duchowieństwa i stanu monastycznego o "wybaczenie naszych grzechów dokonanych słowem, czynem, myślami i wszystkimi naszymi zmysłami".
Dokładnych danych o liczbie prawosławnych w kraju nie ma. Przedstawiciele polskiej Cerkwi szacują, że wiernych jest 450-500 tys. Według danych GUS w ostatnim spisie powszechnym przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób, ale hierarchowie uznają te dane za niemiarodajne. (PAP)
Autor: Robert Fiłończuk
rof/ joz/