Na ulicach Gdańska, w miejskich autobusach i tramwajach pojawiły się plakaty z wierszami autorstwa miejscowych poetów. To – obok m.in. slamu poetyckiego i spotkania literackiego - jeden z pomysłów na świętowanie Międzynarodowego Dnia Poezji przypadającego 21 marca.
O działaniach, które już mają miejsce lub są planowane w Gdańsku z okazji Międzynarodowego Dnia Poezji poinformowała Marta Bańka, szefowa Działu Komunikacji gdańskiego Instytutu Kultury Miejskiej (IKM). To instytucja, która w partnerstwie z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Gdańsku oraz miastem Gdańska, jest organizatorem obchodów.
Bańska poinformowała, że w ramach akcji „Plakat z Poezją” w przestrzeni miejskiej pojawiły się afisze, na których wydrukowano wiersze gdańszczan: Michała Piotrowskiego, Bożeny Ptak, Antoniego Pawlaka, Barbary Piórkowskiej, Krystyny Lars i Andrzeja Jurewicza. Wyboru wierszy dokonała - inna gdańska poetka - Anna Czekanowicz.
Poetyckie plakaty znaleźć można na citylightach (podświetlanych reklamach) zlokalizowanych na przystankach komunikacji miejskiej, we wnętrzach gdańskich autobusów i tramwajów a także na czterech miejskich billboardach.
Dyrektor Instytutu Kultury Miejskiej Aleksandra Szymańska zapowiedziała, że instytucja chce w przyszłości wykorzystywać tę formę promocji poezji. W przekazanej mediom informacji podkreśliła, że kampania „Plakat z Poezją”, „to nie tyle akcja, co postulat obecności poezji w naszym życiu i miejskiej przestrzeni”.
„Nawiązuje do Międzynarodowego Dnia Poezji oraz organizowanego przez IKM Festiwalu Europejski Poeta Wolności, ale ma także przypomnieć, jak piękny i lapidarny potrafi być język poetów. Nie mamy też świadomości, jak wielu wspaniałych poetów tworzy w Gdańsku” – powiedziała.
Bańka poinformowała, że IKM przygotował specjalną pulę poetyckich plakatów z myślą o gdańszczanach, którzy chcą zabrać afisze do domu. Można się po nie zgłaszać osobiście w siedzibie IKM przy ul. Długi Targ 39/40 lub mailowo - kontakt@ikm.gda.pl.
W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Poezji każdy czytelnik, który 21 marca wypożyczy książkę w którejś z filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku otrzyma tom poetycki.
Z kolei 19 marca w gdańskiej Sztuce Wyboru odbędzie się premierowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, którego głównym bohaterem będzie tomik poetycki „Wolność”, za który pochodząca z Rejkiawiku Linda Vilhjalmsdottir otrzymała Nagrodę Europejski Poeta Wolności 2018.
21 marca w gdańskim Klubie Loft zaplanowano z kolei slam poetycki, czyli potyczkę na wiersze recytowane przez poetów. Z kolei w dniach 29-31 marca odbędą się Gdańskie Targi Książki.
W 2008 r. miasto Gdańsk ustanowiło Nagrodę Literacką Europejski Poeta Wolności. Przyznawaną co dwa lata nagrodę otrzymuje poeta z kraju europejskiego, który w najbardziej oryginalny sposób pisze o "wolności rozumianej w kategoriach osobistych, politycznych, religijnych oraz jako prawo do ekspresji intelektualnej, uczuciowej i zmysłowej". (PAP)
autor: Anna Kisicka
aks/ drag/