Prace kilkudziesięciu artystów nawiązujące do tematów ekologii, podziału Ziemi na strefy i terytoria czy współzależności różnych form życia pojawią się na wystawie "Zjednoczona Pangea", którą od piątku będzie można oglądać w Muzeum Sztuki w Łodzi.
Tytułowa Pangea, czyli Wszechziemia, to - jak podała kuratorka wystawy Joanna Sokołowska - dawny superkontynent, który istniał około 200–250 mln lat temu i łączył w sobie wszystkie obecnie rozdzielone bloki kontynentalne. Wystawa używa tego geologicznego pojęcia jako metafory, stanowiąc zaproszenie do wyobrażenia sobie "ziemskiej wspólnoty jako jednego gospodarstwa domowego".
Na ekspozycję składają się prace kilkudziesięciu artystów i artystek pochodzących z różnych krajów i posługujących się różnorodnymi formami - od instalacji, poprzez wideo, rzeźbę, malarstwo, drzeworyt czy warsztaty. Zdaniem kuratorki, łączy ich zdolność do zadawania odbiorcom pytań, które pomagają "uruchomić wyobraźnię ekologiczną".
"Jak prototypy powstające w sztuce mogą uczyć odpowiedzialności za niewidoczne cierpienie zadawane innym ciałom? Czy logika użyta w przemysłowej hodowli zwierząt może doprowadzić do podobnie przedmiotowej produkcji życia ludzkiego? Jaki potencjał ekologiczny mogą mieć skromne działania, np. czyszczenie podłóg starymi ścierkami i sianie rzeżuchy w przestrzeni publicznej albo spotkanie grupy kobiet odkrywających wspólnie ciężar patriarchatu? Czego możemy nauczyć się od ludzi żyjących w zagrożonych wyniszczeniem tzw. kulturach rdzennych i ludowych?" - to kilka z pytań, które - według Sokołowskiej - można zadać sobie podczas obcowania z prezentowanymi dziełami.
Wystawa zostanie otwarta w piątek, natomiast na sobotę zaplanowano oprowadzanie kuratorskie z udziałem twórców i kuratorki, podczas którego będzie można podyskutować o prezentowanych pracach. Ekspozycji, która będzie dostępna do 9 czerwca, towarzyszyć będą m.in. warsztaty dla dzieci "Mea pulpa", podczas których makulatura zamieni się w papier nowy i niepowtarzalny oraz dla dorosłych "Lekarze talerzy", a także wykłady kampanii "Zero Waste" i targ rzemieślników - naprawiaczy ze Starego Polesia.(PAP)
autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ agz