Od grobu księdza Jerzego Popiełuszki po raz 20. wyruszy w piątek o godzinie 17:00 Droga Krzyżowa Ludzi Pracy. Obchody odbędą się w 35. rocznicę męczeńskiej legendarnego duszpasterza Solidarności, który w czasie komunizmu podjął walkę o godność ludzi pracy.
Jak poinformował PAP w czwartek Paweł Kęska, specjalista ds. projektów rozwoju Muzeum, Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu oraz Sanktuarium Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki, hasłem tegorocznej Drogi Krzyżowej będą słowa: "Współczesne wyzwania świata pracy".
Nawiązując do hasła Drogi Krzyżowej duszpasterz ludzi pracy archidiecezji warszawskiej ks. Michał Kotowski podkreślił, że "różne są problemy związane z pracą, chociażby lęk przed jej utratą, praca, która odbiera człowiekowi radość, czy też zła atmosfera w miejscu pracy, wykorzystywanie pracowników w korporacjach, czy pracoholizm, tzn. nadmierne zaangażowanie w pracę, przez co traci się czas dla rodziny, dla siebie, dla Pana Boga".
Ks. Kotowski zaprosił wszystkich, którzy zmagają się z trudnościami w pracy, by "razem połączyli się w modlitwie za wstawiennictwem błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki". Dodał jednocześnie, że rozważania do tegorocznej Drogi Krzyżowej przygotował ksiądz infułat Jan Sikorski, który znał księdza Jerzego Popiełuszkę w czasach jego posługi na rzecz robotników.
"Ta nasza żoliborska Droga Krzyżowa - jak podkreślił ks. Kotowski - łączy ludzi, dla których są ważne ideały, które głosił bł. ks. Jerzy Popiełuszko". "Chcemy podczas niej na nowo odczytać sens pracy, by ona pomagała nam się rozwijać, a także zabezpieczyć byt materialny nam i naszym rodzinom" - dodał.
Paweł Kęska poinformował, że przedstawiciele świata pracy co roku sprzed jego grobu wyruszają na Drogę Krzyżową. Reprezentanci poszczególnych grup zawodowych wraz z pocztami sztandarowymi przyjeżdżają z całej Polski. W tym roku swój udział zapowiedzieli między innymi: hutnicy, górnicy, kolejarze, stoczniowcy, przedstawiciele służby zdrowia, nauczyciele, energetycy, policjanci, strażacy, strażnicy miejscy, żołnierze czy energetycy.
Drogę Krzyżową Ludzi Pracy organizuje Komisja Krajowa i Region Mazowsze NSZZ Solidarność, Duszpasterstwo Ludzi Pracy Archidiecezji Warszawskiej oraz żoliborska Parafia Świętego Stanisława Kostki, w której przez ostatnie lata życia posługiwał błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko a gdzie dziś znajduje się jego grób oraz muzeum.
Ks. Jerzy Popiełuszko, duszpasterz robotników, służby zdrowia i studentów 19 października 1984 roku został uprowadzony, a później bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy SB. Jego śmierć odbiła się echem na całym świecie. Stał się jednym z najbardziej znanych współczesnych męczenników. Ksiądz Jerzy Popiełuszko dodawał ludziom otuchy i nie bał się stawać w obronie prawdy i wolności. (PAP)
Autor: Stanisław Karnacewicz
skz/ pch/