Rozmowy w sprawie oświaty powinny być prowadzone w formacie poszerzonej Rady Dialogu Społecznego, pod patronatem prezydenta RP. W takich rozmowach możemy wziąć udział – mówi PAP szef Branży Nauki, Oświaty i Kultury FZZ Sławomir Wittkowicz.
W piątek okrągły stół edukacyjny otworzył premier Mateusz Morawiecki. Podczas wystąpienia skierował zaproszenie do organizacji związanych z oświatą, które nie przyjęły zaproszenia do okrągłego stołu na stadionie PGE Narodowym.
"Deklaruję, że drzwi na nasze spotkania pozostaną otwarte dla tych instytucji i osób, które teraz nie odpowiedziały na zaproszenie, a będą chciały włączyć się w merytoryczną dyskusję" – zapewnił Morawiecki.
Wittkowicz, zapytany przez PAP o deklarację premiera, ocenił: "To jest mniej więcej taka sama wartość jak to, że porozumienie zawarte przez rząd z NSZZ "Solidarność" jest najwyższym dobrem. Niestety nie podzielamy tego poglądu pana premiera".
Mimo tego przyznał: "Cieszymy się, że premier deklaruje gotowość do rozmów. Mam nadzieję, że to nie będą takie rozmowy jak przedstawiała strona rządowa od 25 marca, bo to był monolog, a nie rozmowy". Dodał, że nie liczy na to, że "rząd się ugnie".
Podkreślił też, że w "formacie" proponowanym przez rząd FZZ nie wyraziło zgody na uczestnictwo w obradach okrągłego stołu "i to pozostaje aktualne". "My uważamy, że to (rozmowy ws. oświaty – PAP) powinno być w formacie poszerzonej Rady Dialogu Społecznego, pod patronatem Prezydenta RP. W takich rozmowach możemy wziąć udział. W wiecach organizowanych przez premiera Morawieckiego, w tym formacie stadionowym, na pewno nie" – stwierdził Wittkowicz.
Od godz. 12.00 na stadionie PGE Narodowym w Warszawie trwa debata na temat systemu edukacji w Polsce. Oprócz przedstawicieli rządu biorą w niej udział rodzice, uczniowie, nauczyciele, a także reprezentanci środowiska oświatowego. Okrągły stół edukacyjny, zorganizowany został z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego.
Do udziału w okrągłym stole edukacyjnym premier Mateusz Morawiecki zaprosił m.in. rodziców, uczniów, nauczycieli, przedstawicieli związków zawodowych i reprezentantów środowiska oświatowego.
Udziału w okrągłym stole odmówił Związek Nauczycielstwa Polskiego i Wolny Związek Zawodowy "Solidarność – Oświata" należący do FZZ, a także Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty (stowarzyszenie dyrektorów, wizytatorów i pracowników oświaty zajmujących się zarządzaniem oświatą).
Prezydent Andrzej Duda zadeklarował, że jest gotów wesprzeć rozmowy "w formule rozszerzonej Rady Dialogu Społecznego". "Jeśli trzeba, wezmę w nich udział" – zapowiedział. (PAP)
Autor: Krzysztof Kowalczyk
krz/ joz/