Stanisław Jędryka – twórca popularnych filmów i seriali takich, jak „Do przerwy 0:1”, „Podróż za jeden uśmiech” i „Stawiam na Tolka Banana” zmarł 22 kwietnia w wieku 85 lat. Pożegnanie artysty odbędzie się 8 maja na Powązkach Wojskowych w Warszawie.
O dacie pogrzebu poinformowała PAP zaprzyjaźniona z reżyserem fotografka Justyna Radzymińska. Jak podała, msza żałobna za duszę Stanisława Jędryki zostanie odprawiona 8 maja o godz. 12 w Kościele Sióstr Wizytek w Warszawie. Pogrzeb odbędzie się o godz. 14 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Stanisław Jędryka - reżyser i scenarzysta filmowy i telewizyjny - urodził się 27 lipca 1933 r. w Sosnowcu. Był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi, którą ukończył w 1956 r.
Zadebiutował w 1958 r. filmem eksperymentalnym pt. "Stadion". W 1960 r. zrealizował film dyplomowy "Zbieg" na podstawie opowiadania Marka Hłaski.
W 1962 r. wyreżyserował "Dom bez okien" o świecie cyrkowców, w którym wystąpili Wiesław Gołas, Danuta Szaflarska, Józef Kondrat, Elżbieta Czyżewska, Tadeusz Fijewski i Jan Świderski. Zrealizowany wg scenariusza Aleksandra Ścibor-Rylskiego film trafił do konkursu na festiwalu w Cannes.
Później zajął się tematyką dziecięco-młodzieżową. Trzy lata po fabularnym debiucie wyreżyserował "Wyspę złoczyńców" (1965) o przygodach Pana Samochodzika, na podstawie książki Zbigniewa Nienackiego. Główną rolę w filmie zagrał Jan Machulski. W 1969 r., na podstawie scenariusza Adama Bahdaja, Jędryka nakręcił film fabularny dla młodej widowni "Paragon gola!" oraz serial "Do przerwy 0:1". Rok później, na podstawie powieści Bahdaja, powstał kolejny popularny serial, "Wakacje z duchami", w którym grał m.in. Henryk Gołębiewski.
Następne wspólne przedsięwzięcia duetu Jędryka-Bahdaj to: serial, a także opowiadający o tych samych bohaterach film fabularny pt. "Podróż za jeden uśmiech" (1971-1972) z Henrykiem Gołębiewskim i Filipem Łobodzińskim w rolach głównych oraz serial "Stawiam na Tolka Banana" (1973).
W 1976 r. reżyser nakręcił serial "Szaleństwo Majki Skowron", adaptację powieści dla młodzieży Aleksandra Minkowskiego, o konflikcie pokoleniowym między rodzicami a dziećmi. Do najbardziej znanych filmów fabularnych Jędryki należy ekranizacja powieści Janusza Domagalika "Koniec wakacji" z 1974 r., z akcją osadzoną na Śląsku i nastoletnim chłopcem jako głównym bohaterem, który przechodzi przyspieszony proces emocjonalnego dojrzewania - przeżywając pierwszą miłość i pierwszy poważny dramat. Jędryka realizował także spektakle telewizyjne (m.in. "Wszystko gra!" - 1997; "Tajemnica zwyczajnego domu" - 2000).
Reżyser jest laureatem m.in. Nagrody Prezesa Rady Ministrów za całokształt twórczości, Nagrody "Poznańskie Koziołki", Medalu Komisji Edukacji Narodowej oraz Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich za wybitne osiągnięcia artystyczne. Otrzymał także wiele odznaczeń, w tym Złoty Krzyż Zasługi i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. W 2004 otrzymał Nagrodę Artystyczną Miasta Sosnowca. W 2013 r. został wyróżniony Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Stanisław Jędryka zmarł 22 kwietnia. (PAP)
mwp/ pat/