W obecności przedstawicieli Polonii w Brukseli we wtorek po południu uroczyście odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą byłemu szefowi polskiej dyplomacji i działaczowi opozycji demokratycznej Bronisławowi Geremkowi.
Z inicjatywą w tej sprawie zwrócili się do władz dzielnicy, w której profesor mieszkał w czasie pełnienia mandatu europosła, Polacy z Brukseli. W uroczystości w brukselskiej dzielnicy Woluwe-Saint-Lambert wzięło udział około 150 osób, a wśród nich ambasador Polski w Belgii Artur Orzechowski, unijna komisarz Elżbieta Bieńkowska oraz przewodnicząca zarządu fundacji im. Geremka Jolanta Kurska, a także przedstawiciele władz dzielnicy.
Ambasador Polski powiedział, odnosząc się do przypadającej w środę 15 rocznicy wstąpienia Polski do UE, że akcesja to również zasługa Geremka. "To dzięki niemu tu jesteśmy" - zaznaczył.
Burmistrz Woluwe-Saint-Lambert zwrócił uwagę na postawę i dokonania Geremka, w tym jego sprzeciw wobec nacjonalizmu i populizmu. Z kolei przewodnicząca zarządu fundacji Geremka oceniła, że w Polsce przeżywamy "autorytarny zwrot". Mówiąc o postaci Geremka, Kurska dodała: "Bardzo nam go dziś w Polsce brakuje".
Prostokątny panel informacyjny poświęcony Geremkowi stanął przy Avenue Broqueville 98. Właśnie pod tym adresem w belgijskiej stolicy podczas pracy w Parlamencie Europejskim w latach 2004-2008 mieszkał Geremek.
Na tablicy po francusku i niderlandzku opisano sylwetkę Polaka. Nie zabrakło również zdjęć z najbardziej doniosłych chwil jego życia, jak np. z momentu podpisania dokumentów akcesyjnych Polski do NATO w obecności amerykańskiej sekretarz stanu Madeleine Albright. Są też zdjęcia Geremka przemawiającego na wiecu Solidarności czy też z Lechem Wałęsą. Na stronach internetowych dzielnicy umieszczono informacje na temat Geremka.
Do tej pory gmina Woluwe-Saint-Lambert uczciła w podobny sposób m.in. byłego sekretarza generalnego Sojuszu Północnoatlantyckiego Paula-Henri Spaaka, byłego premiera Belgii Charlesa de Broqueville czy byłego prezydenta Ligi Narodów Paula Hymansa.
Bronisław Geremek był działaczem opozycji demokratycznej, w 1989 r. brał udział w rozmowach plenarnych w czasie obrad Okrągłego Stołu; był posłem, ministrem spraw zagranicznych, europosłem, także liderem Unii Wolności. Zginął 13 lipca 2008 r. w wypadku drogowym w Lubieniu (woj. wielkopolskie) w drodze na ostatnie przedwakacyjne posiedzenie komisji w Parlamencie Europejskim. Osiem dni później profesor spoczął w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)
stk/ fit/ mc/