Do Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918–1919 w Odwachu na Starym Rynku w Poznaniu trafiła księga pamiątkowa z obchodów 100. rocznicy zrywu. Księgę przekazał marszałek województwa; od piątku można ją przeglądać i uzupełniać.
Centralne obchody 100. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego miały miejsce w grudniu ub. roku. Powstanie wybuchło 27 grudnia 1918 r. Księga pamiątkowa rocznicowych obchodów w ubiegłym roku była wyłożona w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego.
Jak podkreśliła rzeczniczka urzędu marszałkowskiego Anna Parzyńska–Paschke, jest to "wartościowa pamiątka po obchodzonym jubileuszu; są w niej wpisy ludzi, którym historia powstania wielkopolskiego nie jest obojętna".
"Wpisywali się uczniowie, potomkowie powstańców, rodziny, samorządowcy, przedstawiciele wielu instytucji i organizacji: +Mój pradziadek był Powstańcem Wielkopolskim! Dziadku dziękuję Tobie i Twoim współtowarzyszom+, +Dzięki Wam jestem dumny, że jestem Wielkopolaninem+. Wiele wyraża osobiste emocje: +abyśmy zawsze byli wolni+, +…i tak należy przeprowadzać powstania. Byle nie było to już konieczne+. Najczęściej jednak powtarzają się dwa słowa: dziękujemy i pamiętamy" – powiedziała rzeczniczka.
Parzyńska–Paschke podkreśliła, że księga trafiła do zbiorów Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości z intencją, by wypełnić ją do ostatniej karty. Od 3 maja zwiedzający mogą nie tylko przeczytać zapisy roku jubileuszowego, ale również dodawać własne komentarze.
W piątek z okazji obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja przed siedzibą Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 odbędzie się pierwsza w tym roku honorowa odprawa wart Ochotniczego Reprezentacyjnego Oddziału Ułanów Miasta Poznania.
W muzeum nastąpi otwarcie nowej wystawy czasowej autorstwa prof. Izabeli Rudzkiej "Przestrzeń i czas w malarskim przekazie historii". Późnym popołudniem przed Odwachem można będzie wziąć udział we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych.
W piątek po południu wstęp do muzeum jest wolny.
Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy przejęto lotnisko Ławica, a w polskie ręce wpadło kilkaset samolotów. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.
Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ wj/