Z udziałem m.in. wicepremiera, ministra kultury Piotra Glińskiego i sekretarza stanu ds. europejskich Konrada Szymańskiego odbyło się w piątek w stolicy Francji spotkanie europejskich ministrów kultury i spraw europejskich poświęcone dyskusji na temat ochrony dziedzictwa Europy.
Spotkanie oraz stworzenie "mechanizmu współpracy na rzecz zagrożonego dziedzictwa europejskiego" zainicjował po pożarze katedry Notre-Dame w Paryżu prezydent Francji Emmanuel Macron. MKiDN podało, że spotkanie miało na celu "kontynuację dyskursu rozpoczętego podczas prezydencji rumuńskiej w sprawie ochrony europejskiego dziedzictwa".
W trakcie spotkania wicepremier Gliński powiedział, że "współpraca międzynarodowa powinna się skupiać przede wszystkim na ochronie dziedzictwa". "Powinna też efektywnie korzystać z istniejącej sieci instytucji powołanych do jego ochrony" - dodał.
Minister kultury wskazał, że katedra Notre-Dame "powinna zostać odbudowana w dotychczasowym kształcie, zgodnie ze wskazówkami ekspertów, a nie doraźną potrzebą polityczną".
Po spotkaniu szef MKiDN powiedział dziennikarzom, że była to "typowa konferencja wstępna i deklaratywna". Dodał, że wszystkie kraje europejskie zgodziły się, że "trzeba zbudować nową strukturę w oparciu o istniejące struktury, jeżeli chodzi o instytucje chroniące dziedzictwo, przede wszystkim nastawioną na prewencję, czyli zapobieganie, zabezpieczanie tych obiektów, które są najcenniejsze, żebyśmy później nie byli zaskakiwani przez takie dramatyczne wydarzenia, jak pożar Notre-Dame".
Przedstawiciele krajów członkowskich UE dyskutowali podczas dwóch równoległych sesji roboczych w gronie ministrów kultury oraz ministrów do spraw europejskich. Jak informował resort kultury, pod dyskusję miały zostać poddane "elementy wspierające ochronę zagrożonego dziedzictwa europejskiego, m.in. utworzenie sieci ekspertów – naukowców, historyków, konserwatorów, architektów, zaangażowanie młodych ludzi w pracę na rzecz zachowania wspólnego dziedzictwa, również poprzez programy wolontariatu i wymiany, oraz istniejące i możliwe modele finansowania działań w tym zakresie".
Spotkanie europejskich ministrów kultury i spraw europejskich zakończyła wspólna sesja plenarna i przyjęcie deklaracji w sprawie ochrony wspólnego dziedzictwa.
Pożar w katedrze Notre-Dame wybuchł 15 kwietnia około godziny 19. Płomienie objęły dach świątyni i znajdującą się na nim iglicę, później zaś rozprzestrzeniły się także na jedną z wież. Pożar ugaszono po kilku godzinach. Ocalała główna konstrukcja budowli, jej zachodnia fasada oraz dwie wieże, a także trzy rozety z XII i XIII wieku. Doszczętnie spłonął natomiast dach świątyni, a zbudowana w XIX wieku według projektu Eugene’a Viollet-le-Duca iglica zawaliła się. Zniszczone zostały również fragmenty kamiennego sklepienia w nawie głównej, a także XIX-wieczne górne witraże.
Prezydent Macron liczy, że obudowę świątyni uda się zakończyć w ciągu pięciu lat.
Z Paryża Katarzyna Krzykowska (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ agz/ mam/