I Rajd Śladami Pamięci Powstań Śląskich odbędzie się w piątek w Katowicach i Chorzowie. Na trasie – ciekawe opowieści, grupa rekonstrukcyjna czy spotkanie przy grobie dyktatora III Powstania Śląskiego, wybitnego polityka tamtych czasów – Wojciecha Korfantego.
Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach obchodów stulecia wybuchu I Powstania Śląskiego, wpisując się w obchody Nocy Muzeów z Instytutem Pamięci Narodowej w Katowicach.
"To pierwszy rajd, w kolejnych latach planujemy kolejne dwa, śladami kolejnych powstań. W dzisiejszym będzie uczestniczyć ok. 100 osób, nie tylko seniorzy, ale też młodzież, co nas bardzo cieszy, bo pamięć o tych wydarzeniach musi trwać" – powiedział w piątek PAP koordynator przedsięwzięcia dr Adam Lisek z katowickiego IPN.
W programie piątkowego rajdu przewidziano zwiedzanie: kościoła św. Marii Magdaleny w Chorzowie, katedry Chrystusa Króla w Katowicach, kościoła św. Szczepana w Katowicach-Bogucicach i kościoła garnizonowego w Katowicach. W tych świątyniach znajdują się tablice upamiętniające śląskie zrywy. Uczestnicy rajdu odwiedzą też trzy cmentarze, gdzie spoczywają powstańcy śląscy i dyktator III Powstania Wojciech Korfanty. Przy kościele garnizonowym w Katowicach na uczestników rajdu będzie czekać grupa rekonstrukcyjna z Radzionkowa, prezentując m.in. uzbrojenie i sztandar powstańczy. Rajd rozpocznie się o godz. 16.00, a zakończy wieczorem. Uczestnicy będą przewożeni bezpłatnie autobusami do poszczególnych miejsc.
I Powstanie Śląskie było – według historycznych opracowań – spontanicznym zrywem polskiej ludności, którego celem miało być przyłączenie Górnego Śląska do Polski. Główne obchody przypadającej w tym roku setnej rocznicy wybuchu tego powstania mają odbyć się w sierpniu w Mysłowicach – to właśnie masakra przed kopalnią Mysłowice 15 sierpnia 1919 r. była impulsem do rozpoczęcia akcji powstańczej. Po otwarciu ognia przez oddział Grenzschutzu (niemieckiej straży granicznej) zginęło siedmiu górników, dwie kobiety i 13-letni chłopiec. I Powstanie Śląskie upadło po 10 dniach, przygotowując jednak grunt do dwóch kolejnych powstań w następnych latach.
Sejm RP ustanowił rok 2019 Rokiem Powstań Śląskich. Jak czytamy w uchwale sejmowej: "Powstania Śląskie są niezwykle ważnymi wydarzeniami historii Śląska i historii Polski. Trzy Powstania Śląskie z lat 1919, 1920, 1921 niosą przesłanie dla przyszłych pokoleń. Powstańcza walka o powrót do Polski piastowskiego Górnego Śląska cechowała się wyjątkową konsekwencją i skutecznością. Mimo trwającego kilka wieków oddzielenia regionu od reszty ziem ojczystych i stosowania przez niemiecką administrację polityki germanizacyjnej, polskość przetrwała. Powstania Śląskie stanowią jedną z najpiękniejszych kart w dziejach narodu polskiego, są końcowym akordem procesu jednoczenia ziem polskich w okresie porozbiorowym". (PAP)
autorka: Anna Gumułka
lun/ itm/