Warszawa, Kraków, Szczecin, Łódź i Lublin - tam m.in. gości 13. edycja Węgierskiej Wiosny Filmowej. Gościem specjalnym przeglądu najnowszych, nagradzanych na festiwalach produkcji węgierskiej kinematografii, jest reżyser Marta Meszaros.
Na trzynastą edycję przeglądu zaprasza Centrum Węgierskie w Krakowie. Podczas Węgierskiej Wiosny Filmowej można obejrzeć najnowsze filmy fabularne i krótkometrażowe nagrodzone na węgierskich oraz międzynarodowych festiwalach filmowych.
Przegląd odbywa się od 2001 r. Jak podkreślają organizatorzy jest największą i najstarszą tego typu imprezą w Polsce, a zarazem "jedynym takim festiwalem w Europie, w ramach którego co roku widzowie w 8-10 miastach mają okazję obejrzeć najnowsze produkcje węgierskiej kinematografii".
Tegoroczna edycja potrwa do 23 czerwca i gości w dziesięciu miastach: Warszawie, Krakowie, Szczecinie, Lublinie, Katowicach, Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi, Toruniu oraz Nowym Sączu.
Polscy widzowie zobaczą pięć długometrażowych (w Krakowie sześć) i pięć krótkometrażowych węgierskich produkcji, które w ciągu ostatnich dwóch lat cieszyły się uznaniem światowej publiczności.
Gośćmi festiwalu są twórcy filmu "Zorza polarna" – znana reżyser Marta Meszaros i scenarzystka Eva Pataki, a także gwiazda węgierskiego kina Krisztian Kolovratnik, odtwórca głównej roli w kryminale "Budapeszt noir" (reż. Eva Gardos).
"Zorza Polarna", której bohaterka odkrywa sięgające powojennych czasów sekrety rodzinne, została nagrodzona na międzynarodowych festiwalach filmowych w Chicago i Transylwanii.
Akcja wyróżnionego za najlepszą muzykę do filmu zagranicznego (Los Angeles Hollywood Music in Media Awards) kryminału "Budapeszt noir" ma miejsce w latach 30. XX w. Główny bohater prowadzący na własną rękę śledztwo w sprawie zabójstwa młodej kobiety coraz bardziej zagłębia się w świat prostytucji, pornografii i podejrzanych układów politycznych.
Zobaczyć można także film Arpada Bogdana "Genesis" ukazujący przemoc i nienawiść na tle rasowym, zdobywcę Nagrody Głównej na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Sofii i Walencji.
W filmie dokumentalnym "Projekt Babcia" (reż. Balint Revesz) trzech wnuków i trzy babcie wyruszają w podróż pełną trudnych, odważnych pytań i nieoczekiwanych odpowiedzi. Rozgrywającą się w czasach zimnej wojny czarna komedia Balazsa Lengyela "Lajko – Cygan w kosmosie" to historia pilota zajmującego się na co dzień opryskiwaniem roślin, który marzy o podróży kosmicznej.
Prezentowany jest także pełen akcji i humoru animowany film Milorada Krstica "Ruben Brandt, kolekcjoner". Obraz został nagrodzony za Najlepszy Scenariusz w Sewilli.
Podczas przeglądu jak co roku są również pokazywane wielokrotnie nagradzane filmy krótkometrażowe. Te - jak zaznaczają organizatorzy - niezwykle różnorodne produkcje młodych węgierskich reżyserów w tym roku wyjątkowo zostały przetłumaczone przez studentów hungarystyki pod opieką profesjonalnego tłumacza.
Przegląd filmu węgierskiego odbywa się dzięki dofinansowaniu Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka oraz Węgierskiego Narodowego Funduszu Filmowego. Objęty został honorowym patronatem Ambasady Węgier w Warszawie i Konsulatu Generalnego Węgier w Krakowie.
Szczegółowy program 13. edycji Węgierskiej Wiosny Filmowej jest dostępny na hungary.art.pl. (PAP)
autor: Anna Kondek-Dyoniziak
akn/ agz/