Helena Modrzejewska to pierwsza aktorka, której wizerunek został umieszczony na srebrnej monecie wyemitowanej przez NBP w ramach serii „Wielkie aktorki”. Jej uroczysta prezentacja obędzie się w piątek na scenie Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie.
Uroczystości rozpoczną się o godzinie 20.00, będzie im towarzyszył program artystyczny, a ok. 21.30 rozpocznie się mapping na trzech stronach budynku Teatru przygotowany przez twórcę instalacji multimedialnych Aleksandra Janickiego. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
Srebrną monetę o nominale 20 złotych będzie można kupić od wtorku. Cena emisyjna to 210 zł.
Na rewersie znajduje się podobizna Heleny Modrzejewskiej z portretu Franka Fowlera z 1884 r., z lewej strony autograf, a w prawym dolnym rogu kolorowy – wykonany z porcelany - wachlarz sceniczny aktorki. Na awersie pokazano fragment kurtyny Henryka Siemiradzkiego z Teatru im. J. Słowackiego przedstawiający grupę Natchnienia, Piękna i Prawdy oraz Tragedię, Komedię i Błazna bawiącego się marionetkami.
Monetę zaprojektowała Anna Wątróbska-Wdowiarska.
Jesienią zeszłego roku NBP wyemitował monetę upamiętniającą 125-lecie Teatru im. J. Słowackiego. Prezes NBP Adam Glapiński poinformował wówczas, że planowane jest wybicie monet z wizerunkami słynnych aktorek m.in.: Ireny Solskiej, Gabrieli Zapolskiej, Heleny Modrzejewskiej i Haliny Mikołajskiej.
Helena Modrzejewska związana była z Teatrem Miejskim w Krakowie (obecnie to Teatr im. J. Słowackiego) nie tylko jako aktorka, ale też propagatorka powstania tego Teatru, która w 1891 roku zaangażowała się w zbiórkę pieniędzy na jego budowę. Wraz z Antoniną Hoffmann została jego matką chrzestną i kładła kamień węgielny pod fundamenty. Na scenie tego teatru występowała m.in. jako szekspirowska Lady Makbet, Marii Stuart, Maria w "Warszawiance", Kamila z "Damy kameliowej".(PAP)
autor: Małgorzata Wosion-Czoba
wos/ agz/