XIX wiek

10.06.2019

Helena Modrzejewska na monecie kolekcjonerskiej

Helena Modrzejewska, 20 zł, rewers. Źródło: NBP Helena Modrzejewska, 20 zł, rewers. Źródło: NBP

Helena Modrzejewska to pierwsza aktorka, której wizerunek został umieszczony na srebrnej monecie wyemitowanej przez NBP w ramach serii „Wielkie aktorki”. Jej uroczysta prezentacja obędzie się w piątek na scenie Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie.

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 20.00, będzie im towarzyszył program artystyczny, a ok. 21.30 rozpocznie się mapping na trzech stronach budynku Teatru przygotowany przez twórcę instalacji multimedialnych Aleksandra Janickiego. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Srebrną monetę o nominale 20 złotych będzie można kupić od wtorku. Cena emisyjna to 210 zł.

Na rewersie znajduje się podobizna Heleny Modrzejewskiej z portretu Franka Fowlera z 1884 r., z lewej strony autograf, a w prawym dolnym rogu kolorowy – wykonany z porcelany - wachlarz sceniczny aktorki. Na awersie pokazano fragment kurtyny Henryka Siemiradzkiego z Teatru im. J. Słowackiego przedstawiający grupę Natchnienia, Piękna i Prawdy oraz Tragedię, Komedię i Błazna bawiącego się marionetkami.

Monetę zaprojektowała Anna Wątróbska-Wdowiarska.

Jesienią zeszłego roku NBP wyemitował monetę upamiętniającą 125-lecie Teatru im. J. Słowackiego. Prezes NBP Adam Glapiński poinformował wówczas, że planowane jest wybicie monet z wizerunkami słynnych aktorek m.in.: Ireny Solskiej, Gabrieli Zapolskiej, Heleny Modrzejewskiej i Haliny Mikołajskiej.

Helena Modrzejewska związana była z Teatrem Miejskim w Krakowie (obecnie to Teatr im. J. Słowackiego) nie tylko jako aktorka, ale też propagatorka powstania tego Teatru, która w 1891 roku zaangażowała się w zbiórkę pieniędzy na jego budowę. Wraz z Antoniną Hoffmann została jego matką chrzestną i kładła kamień węgielny pod fundamenty. Na scenie tego teatru występowała m.in. jako szekspirowska Lady Makbet, Marii Stuart, Maria w "Warszawiance", Kamila z "Damy kameliowej".(PAP)

autor: Małgorzata Wosion-Czoba

wos/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL