Władze województwa opolskiego i śląskiego uczciły 91. rocznicę wybuchu III powstania śląskiego. Uroczystość odbyła się w sobotę pod Pomnikiem Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny.
W przemówieniu wygłoszonym podczas uroczystości marszałek województwa opolskiego Józef Sebesta powiedział, że powstania śląskie to jeden z najdramatyczniejszych rozdziałów historii Śląska, kiedy to podczas starć, które miały miejsce np. pod Górą Św. Anny 21-26 maja 1921 r. - „sąsiad stawał naprzeciw sąsiada, a brat naprzeciwko brata”.
III powstanie śląskie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 r. Było wyrazem woli przyłączenia Górnego Śląska do Polski.
Sebesta stwierdził też, że nadal mało jest rzetelnej wiedzy na temat tamtych wydarzeń. Dlatego – zdaniem marszałka – potrzebne jest ciągłe działanie na rzecz poznawania historii powstań, by tamte dzieje „nie jątrzyły i nie dzieliły” w codziennych relacjach współczesnych mieszkańców tych ziem.
Wicewojewoda opolski Antoni Jastrzembski stwierdził, że uroczystości upamiętniające takie zrywy są potrzebne, bo - jego zdaniem - każdy człowiek czasem ma potrzebę, by się zatrzymać i zastanowić nad drogą, którą ma już za sobą. „Zwłaszcza, jeśli jest ona tak zawiła jak droga Ślązaków, których historia nie oszczędzała” - mówił. Wicewojewoda powołał się też na słowa dyktatora III powstania śląskiego Wojciecha Korfantego, który powiedział, że powstańcy walczyli „o duszę ludu śląskiego”.
W uroczystościach uczestniczyli również kombatanci, potomkowie powstańców śląskich, żołnierze, harcerze oraz przedstawiciele opolskiej policji i straży pożarnej. Podczas uroczystości wręczono odznaczenia państwowe.
III powstanie śląskie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 r. Było wyrazem woli przyłączenia Górnego Śląska do Polski. (PAP)
kat/ amac/