Był człowiekiem służebności, pokory, głębokiej wiary - powiedział bp Mieczysław Cisło o zmarłym abp. Bolesławie Pylaku podczas mszy św. żałobnej w poniedziałek w archikatedrze lubelskiej.
Abp Bolesław Pylak, biskup lubelski w latach 1975-1997, zmarł w czwartek w Lublinie. W sierpniu skończyłby 98 lat. Hierarcha zostanie pochowany we wtorek krypcie archikatedry lubelskiej.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się w poniedziałek wieczorem w archikatedrze, gdzie wprowadzona została trumna z ciałem zmarłego biskupa i odprawiona została msza święta żałobna.
"Jako pasterz nie był typem wojującego rycerza, ale pokornego sługi (…), sługi winnicy Pańskiej w stylu Benedykta XVI, który powiedział: jestem skromnym, pokornym pracownikiem winnicy Pańskiej. Te słowa papieża tak bardzo odpowiadają, korespondują z osobowością wiary i pasterzowania śp. abp. Bolesława” – powiedział bp pomocniczy lubelski Mieczysław Cisło.
„To istotny element osobowości zmarłego – skromność, prostota, służebność. Był człowiekiem tej służebności, ale wcześniej człowiekiem głębokiej, wprost dziecięcej wiary, człowiekiem pokory. Rzadkim widokiem był jego święty gniew. Gdy patrzył na zło, także w Kościele, to odpowiadał na nie cichym bólem i osobistą pokutą za innych” – dodał bp Cisło.
Przypominał liczne zasługi i działania abp. Pylaka. Wymieniał m.in. troskę o Katolicki Uniwersytet Lubelski i obronę katolickiego charakteru prowadzonych tu studiów za rządów komunistycznych, a także rozwijanie kultu maryjnego, budowę nowych świątyń, rozwijanie różnych wspólnot i form zaangażowania laikatu. „Można dzisiaj wyliczać wiele innych – w tej litanii - spraw i dokonań księdza arcybiskupa” – dodał bp Cisło.
Wieczorem odbędzie się jeszcze czuwanie modlitewne przy trumnie zmarłego abp. Pylaka. We wtorek o godz. 11.00 odprawiona zostanie msza św. pogrzebowa, a potem ciało zmarłego biskupa złożone zostanie w krypcie archikatedry.
Metropolita lubelski abp Stanisław Budzik zaapelował do wiernych, aby zamiast wieńców i kwiatów złożyć ofiarę na rzecz Caritas Archidiecezji Lubelskiej. W komunikacie, który był odczytany w niedzielę w kościołach archidiecezji metropolita podkreślił, że „czas pasterzowania” abp. Pylaka „zaowocował licznymi inicjatywami i działaniami”.
„Wspierał aktywnie tworzenie wspólnot modlitewno-formacyjnych wśród laikatu, rozwijał działalność dobroczynną w parafiach. Jako wielki czciciel Matki Bożej przeprowadził kilka uroczystości koronacyjnych w sanktuariach maryjnych. Zwołał II Synod Diecezji Lubelskiej. Przyczynił się do budowy ponad 400 kościołów i kaplic, pomnożył znacząco ilość parafii w diecezji. Zabiegał o wzrost powołań kapłańskich i zakonnych, troszcząc się o należytą formację alumnów. Założył katolicką rozgłośnię radiową oraz wydawnictwo diecezjalne” – wspominał abp Budzik.
Abp Bolesław Pylak urodził się 20 sierpnia 1921 r. w Łopienniku Górnym koło Krasnegostawu. Do gimnazjum i liceum uczęszczał w Tarnowskich Górach, maturę zdawał jako eksternista w czasie II wojny światowej. W 1943 r. wstąpił do Lubelskiego Seminarium Duchownego, które w tym czasie mieściło się w Krężnicy Jarej. Święcenia kapłańskie przyjął w czerwcu 1948 r., z rąk ówczesnego biskupa lubelskiego Stefana Wyszyńskiego, i rozpoczął pracę jako wikariusz parafii Nałęczów.
W 1952 r. rozpoczął pracę w KUL jako młodszy asystent przy katedrze teologii dogmatycznej na Wydziale Teologicznym, w 1953 r. uzyskał tytuł doktora. Równocześnie był wykładowcą w Lubelskim Seminarium Duchownym; przez wiele lat był wicerektorem tego seminarium.
Święcenia biskupie przyjął 29 maja 1966 r. Pełniąc obowiązki biskupie, kontynuował pracę naukową. W 1969 r. habilitował się z zakresu teologii dogmatycznej, a po otrzymaniu nominacji na docenta został kierownikiem katedry teologii dogmatycznej. W 1988 r. uzyskał tytuł profesora zwyczajnego teologii.
27 czerwca 1975 r. mianowany został biskupem lubelskim, a w marcu 1992 r. podniesiony do godności arcybiskupa metropolity lubelskiego; paliusz metropolity otrzymał z rąk Jana Pawła II 29 czerwca 1992 r.
Zgodnie z wymogiem prawnym po ukończeniu 75. roku życia w 1996 r. złożył rezygnację z urzędu. 14 czerwca 1997 r. został zwolniony z obowiązków i przeniesiony w stan emerytalny.(PAP)
Autorka: Renata Chrzanowska
ren/ mhr/