Krzysztof Penderecki, tenor Wiesław Ochman, skrzypek Konstanty Andrzej Kulka, sopranistka Grażyna Brodzińska i Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze wystąpią na 25. Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym im. Krystyny Jamroz, który od soboty odbywać się będzie w Busku-Zdroju (Świętokrzyskie).
Festiwal, który potrwa do 7 lipca, to jedno z największych wydarzeń kulturalnych w regionie świętokrzyskim. Poza Buskiem artyści wystąpią także w Ożarowie, Glinianach, Solcu-Zdroju i Pińczowie. Z okazji jubileuszu festiwalu do Buska-Zdroju przyjadą m.in. kompozytor Krzysztof Penderecki i Wiesław Ochman. Rada Miejska przyznała obu artystom tytuł honorowych obywateli miasta.
Sobotnia inauguracja będzie jednocześnie benefisem Wiesława Ochmana. Wybitny tenor występował na największych scenach operowych świata m.in. w mediolańskiej La Scali, Metropolitan Operze w Nowym Jorku, scenach Paryża, Hamburga, Berlina i Wiednia. Nagrał około 60 płyt z muzyką operową, symfoniczną, sakralną, kameralną i popularną. Na scenie podczas koncertu wystąpią laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Krystyny Jamroz w Busku - Zdroju, a w programie utwory Stanisława Moniuszki i innych kompozytorów.
W niedzielę 30 czerwca w kościele Św. Wojciecha w Glinianach podczas Koncertu Muzyki Sakralnej wystąpią sopranistka Roma Owsińska, baryton Jan Ciepluch, tenor Jakub Oczkowski, Maciej Jaroń – altówka i pianista Artur Jaroń. Artyści wykonają utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta, Georga Friedricha Handla, Cesara Francka i Giuseppe Verdiego. Wieczorem w Buskim Samorządowym Centrum Kultury odbędzie się projekcja filmu „Pamięci Krystyny Jamroz” w reżyserii Tadeusza Kapela i Janusza Cegiełły, a w Powiatowym Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze.
W środę podczas koncertu Perły Symfoniki wystąpi skrzypek Konstanty Andrzej Kulka. Towarzyszyć mu będą wiolonczelista Tomasz Strahl i pianista Artur Jaroń. Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus dyrygował będzie Mirosław Jacek Błaszczyk. W programie koncertu znajdą się utwory Johannesa Brahmsa i Georga Gershwina.
Dwa dni później (piątek – 5 lipca) w Buskim Samorządowym Centrum Kultury koncert „Busko-Zdrój w hołdzie Krzysztofowi Pendereckiemu". Oprócz wybitnego kompozytora na scenie zobaczymy również flecistę Łukasza Długosza, dyrygenta Macieja Tworka i Orkiestrę Symfonietta Cracovia. Melonami będą mogli wysłuchać Synfoniettę na flet i Orkiestrę Agnus Dei z Polskiego Requiem oraz Serenadę Antoniego Dworzaka.
Dzień później w Powiatowym Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym gwiazdą wieczoru będzie Grażyna Brodzińska. Wybitna sopranistka i zaproszeni przez nią goście zaprezentują największe przeboje muzyki klasycznej, musicalowej oraz piosenki ze światowego repertuaru. Usłyszymy m.in. Czardasza z operetki „Hrabina Marica”, „O Sole Mio” i „La Bella Tongolita”.
Finałowa gala operowa festiwalu rozpocznie się o godz. 20 w niedzielę 7 lipca w Buskim Samorządowym Centrum Kultury. Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej dyrygował będzie Ruben Silva. Na koncert złożą się arie, duety i kwartety z oper Richarda Wagnera, Giacomo Pucciniego, Giuseppe Verdiego, Gaetano Donizettiego i Vincenzo Belliniego.
Krystyna Jamroz urodziła się w 1923 r. w Busku-Zdroju. Była wybitną śpiewaczką operową. Swoją karierę rozpoczęła w 1948 r. Trzynaście lat później została solistką Teatru Wielkiego w Warszawie. Występowała w całej Europie. Zmarła 9 lipca 1986 r. w Warszawie.
Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz odbywa się od 1995 r.(PAP)
autor: Janusz Majewski
maj/ itm/