Projekty "Centralne Biuro Czytelnicze" i „Książka na receptę” zwyciężyły w zorganizowanym po raz pierwszy konkursie "Zwyrtała" na najlepszy pomysł promujący czytanie. Nagrody zostaną wręczone 12 lipca podczas Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej Rabka Festival 2019.
Konkurs był adresowany do wszystkich osób i instytucji, dla których ważne jest słowo pisane. Można było zgłosić pomysły na promocję czytania wśród dzieci i młodzieży zrealizowane w Polsce między 1 marca 2018 r. a 1 marca 2019 r. Oceniało je jury w składzie: prof. Anna Janus-Sitarz - kierownik Centrum Badań Edukacyjnych i Kształcenia Ustawicznego na Wydziale Polonistyki UJ, prof. Grzegorz Leszczyński - kierownik Zakładu Literatury Popularnej, Dziecięcej i Młodzieżowej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Konstanty Przybora – twórca najsłynniejszych polskich kampanii reklamowych.
"Po wnikliwym zapoznaniu się z finałowymi projektami, jury przyznało dwie równorzędne nagrody główne: Marii Deskur z Fundacji Powszechnego Czytania za projekt +Książka na receptę+ i Edycie Pietrzak z Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie za projekt +Centralne Biuro Czytelnicze+" - poinformowała PAP Iwona Haberny, organizator Festiwalu Literatury Dziecięcej.
Projekt "Książka na receptę. Recepta na sukces" polegał na zaangażowaniu środowiska medycznego w zalecanie czytania i tłumaczenie rodzicom, w jaki sposób wpływa to na rozwój dziecka. Zyskał on honorowy patronat ministra zdrowia, a także NFZ, Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Jak podkreślają organizatorzy akcji, dla lekarzy i pielęgniarek nowością było, że ktoś prosi ich o zaangażowanie w takiej sprawie, ale reagowali najczęściej z entuzjazmem.
Celem projektu "Centralne Biuro Czytelnicze" była aktywizacja dzieci i młodzieży i przekonanie ich, że warto spędzać czas z książką. Młodzi użytkownicy biblioteki zamieniali się w agentów, których zadaniem było przeczytanie jak największej liczby książek i wykonanie, powiązanych z tym zadań specjalnych. Każdy otrzymał "wyprawkę" niezbędną do pracy wywiadowczej, tj. notes do sporządzania tajnych zapisków, długopis i kalendarzyk, opatrzone logo konkursu.
Do finału konkursu zakwalifikowane zostały także projekty: "Czytaty 2" z Biblioteki Raczyńskich, "Dźwięczne ferie" z Gminnej Biblioteki Publicznej w Rząśni, filia w Stróży, "Kto czyta nie błądzi" z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Marciszowie, "Najdłuższa książka" w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie, "Pożeracze książek" w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wałbrzychu i realizowany w tym samym miejscu "Tajemniczy Wałbrzych: akcja rewitalizacja - gra planszowa", "Wszystkie strony książki" w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu, "Z pola - dla Mola" z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bychawie oraz promocja książki "Mirabelka" Cezarego Harasimowicza zrealizowana w wydawnictwie Zielona Sowa.
Wszyscy finaliści otrzymają dyplomy, pamiątkowe plakietki z wizerunkiem "Zwyrtały" wykonane według projektu artysty Jerzego Koleckiego oraz zestaw kosmetyków ufundowanych przez Uzdrowisko Rabka S.A. Laureatki będą mogły spędzić weekend w SPA "Rabczański Zdrój".
Patron konkursu - Zwyrtała - to postać z książki Kazimierza Przerwy-Tetmajera "Na skalnym Podhalu", muzykant, który grał tak pięknie, że potrafił w niebie porwać aniołów do tańca tak jak finaliście konkursu porywają do czytania.
Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej Rabka Festival gromadzi pisarzy, aktorów, ilustratorów książek dla dzieci, twórców gier, muzyków oraz czytelników. Tegoroczna jego edycja odbędzie się między 10 a 13 lipca pod hasłem "Od gór do morza". W centrum uwagi będą książki, które opowiadają o drzewach, ptakach, zwierzętach oraz o tym, jak chronić naturę. W 62 festiwalowych wydarzeniach weźmie udział 53 twórców z siedmiu krajów.
Festiwal jest współfinansowany przez: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, miasto Rabka Zdrój oraz samorząd województwa małopolskiego. (PAP)
autor: Małgorzata Wosion-Czoba
wos/ wj/