Londyńskie Muzeum Nauki otworzyło w środę wystawę „Ściśle tajne: od szyfrów do cyberbezpieczeństwa” poświęconą 100 latom rozwoju technologii kryptograficznych i wywiadu. Jednym z eksponatów jest polska kopia niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.
Zwiedzający mogą zobaczyć m.in. nigdy wcześniej nie pokazywane dokumenty i przedmioty ze zbiorów służb (np. bezpieczny telefon używany przez brytyjskich premierów oraz dysk twardy z danymi uzyskanymi przez Edwarda Snowdena), a także odsłuchać unikalne wywiady z osobami zaangażowanymi w działania wywiadowcze w przeszłości.
Zainteresowani mają także szansę sprawdzenia się w specjalnej strefie z łamigłówkami, gdzie można przetestować swoją sprawność w łamaniu szyfrów i zobaczyć, jakie umiejętności są niezbędne do pracy w GCHQ (brytyjski wywiad elektroniczny). W ostatnich latach służba ta zwiększyła swoją aktywność publiczną, wydając m.in. książki z podobnymi wyzwaniami oraz regularnie zamieszczając je także w mediach społecznościowych.
Wśród ponad stu przedmiotów znalazły się także dwa związane z Polską: kopia maszyny szyfrującej Enigma używanej przez polskich kryptologów we Francji, a także list głównego brytyjskiego kryptografa Dilly'ego Knoxa po spotkaniu z jego polskimi odpowiednikami w Warszawie w 1939 roku.
Dr Liz Bruton z Science Museum podkreśliła w rozmowie z polskimi mediami, że organizatorzy "bardzo chcieli podkreślić ważną pracę polskich kryptografów nad złamaniem kodu Enigmy przed drugą wojną światową i w jej trakcie".
Jak podkreśliła, pokazana na wystawie maszyna - wypożyczona z Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie - jest kopią opartą na cywilnej wersji Enigmy, ale "jest niebywale zbliżona do tej rzeczywistej", której używano w w trakcie wojny.
Szef GCHQ Jeremy Fleming podkreślił, że wystawa ma na celu pokazanie opinii publicznej, "w jaki sposób GCHQ pomogło chronić Wielką Brytanię w ciągu ostatnich stu lat", i dodał, że to okazja do "zerknięcia w głąb naszej tajnej historii: wspaniałych działań wywiadowczych, wiodących wysiłków na rzecz innowacji w skali światowej oraz (działań) błyskotliwych ludzi".
Wystawa została przygotowana na stulecie GCHQ, brytyjskiej służby specjalnej odpowiedzialnej za przechwytywanie i analizę informacji nadawanych różnymi metodami telekomunikacyjnymi i będzie otwarta do 23 lutego 2020 roku. Bilety są bezpłatne i można je zarezerwować przez stronę internetową muzeum: https://www.sciencemuseum.org.uk/see-and-do/top-secret
Z Londynu Jakub Krupa (PAP)
jakr/ az/ mc/