Najprawdopodobniej w piątek senatorowie zagłosują nad specustawą ws. Westerplatte. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski powiedział w czwartek, że ze względu na poprawki zgłoszone na posiedzeniu plenarnym raz jeszcze muszą zebrać się odpowiednie komisje.
Wspólne posiedzenie senackich Komisji: Kultury i Środków Przekazu oraz Infrastruktury, na którym rozpatrzone zostaną wnioski zgłoszone na posiedzeniu Senatu, rozpocznie się w czwartek o godz. 8.30.
Karczewski pytany w radiowej Jedynce, kiedy odbędzie się głosowanie nad specustawą, odpowiedział, że "chyba" w piątek. Wyjaśnił przy tym, że porządek obrad jest w czwartek bardzo bogaty. Zauważył też, że - standardowo - jeśli podczas plenarnego posiedzenia zgłaszane są poprawki, uwagi, wówczas raz jeszcze musi zebrać się komisja.
Sejm specustawę "o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku" przyjął tydzień temu. We wtorek zajęły się nią komisje senackie. W związku ze zgłoszeniem podczas środowego posiedzenia Senatu wniosków o charakterze legislacyjnym ustawa została skierowana z powrotem do tych komisji.
Specustawa określa m.in. inwestycje w zakresie budowy placówki, w tym roboty budowlane, dostawy lub usługi z tym związane, a także jego lokalizację na terenie obejmującym obszar położony na półwyspie Westerplatte w Gdańsku. Wymienia też konkretne działki lokalizacji placówki leżące w granicach administracyjnych miasta Gdańska w obrębie geodezyjnym nr 062 (to teren, gdzie co roku odbywają się uroczystości upamiętniające wybuch II wojny światowej).
Grunty na półwyspie Westerplatte należą do kilkunastu właścicieli - są wśród nich m.in. Straż Graniczna, a także prywatne i państwowe firmy. Jednak większość terenu, na którym w okresie międzywojennym działała Wojskowa Składnica Tranzytowa, należy dziś do miasta Gdańsk. Jest to ok. 9 ha na półwyspie, na którym to terenie znajdują się relikty budowli obronnych stanowiących niegdyś elementy składnicy, a także wzgórze z Pomnikiem Obrońców Wybrzeża.(PAP)
agzi/