27.07.2019–28.07.2019
27 i 28 lipca 2019 r. w Trzebini odbędzie się Zlot Militarny, będący jednym z wydarzeń towarzyszących projektu pn. „Dotknij historii”, realizowanego przez Województwo Małopolskie oraz Muzeum AK.
Szykuje się niesamowita zabawa, ale też prawdziwe zderzenie z historią. Setki rekonstruktorów i pasjonatów militariów zadbają o to aby widzowie na długo nie zapomnieli tego co zobaczą.
Strzelające czołgi, płonące budynki, eksplodujące samochody lub 3 wymieniające między sobą ogień armie – to nie jest widok jakiego jesteśmy w stanie doświadczyć na co dzień.
Przygotowania do pokazów jakie odbędą się podczas wydarzenia trwają od grudnia ubiegłego roku po to aby zapewnić widzom absolutnie niepowtarzalne show.
Do atrakcji, jakie pojawią się podczas wydarzenia można zaliczyć:
1.) 2 profesjonalne rekonstrukcje bitew po około 40 min każda z udziałem 50 rekonstruktorów dla każdej z nich. Sobotnia rekonstrukcja dotyczyć będzie epizodu walki Armii Czerwonej i Armii Wojska Polskiego z Wermachtem w czasie operacji Praskiej z 1945 roku. Niedzielna rekonstrukcja (28/07/2019) dotyczyć będzie epizodu walki partyzanckich oddziałów Armii Krajowej z okupantem niemieckim w ramach Akcji „Burza” z 1944 roku na Lubelszczyźnie.
2.) Pokazy dynamiczne, w których brać udział będą:
– czołgi,
– haubice samobieżne,
– transportery opancerzone,
– wojskowe ciężarówki,
– jeepy,
– motocykle i wiele innego, ciekawego sprzętu.
3.) Tory przeszkód dla dzieci i dorosłych – będzie czołganie, wspinanie, walka o utrzymanie równowagi, bieg na czas z obciążeniem i bez.
4.) Konkurencje wojskowe:
– rzut granatem,
– strzelanie,
– transport „rannego”;
5.) Dioramy (w głównej mierze z czasów II WŚ); Będą partyzanci z formacji Armii Krajowej ale również Żołnierze Armii Czerwonej i Wermachtu. Rozbiją oni obozy, w których pokazywać będą jak wyglądało życie żołnierza na froncie w czasie, kiedy nie były toczone walki. Kiedy jednak nadejdzie czas rekonstrukcji – złapią za broń, wyjdą ze swoich obozowisk i z zimna krwią zabijać będą swoich wrogów.
6.) Wystawy broni (bardzo bogaty wachlarz począwszy od czasów II WŚ aż do dziś);
7.) 2 strzelnice (paintball i ASG). Ze strzelnic korzystać będą mogły zarówno dzieci jak i dorośli.
8.) Przejażdżki sprzętem wojskowym. W tym roku wozić będą nie tylko ciężarówki, ale również pojazdy gąsienicowe. Będzie można przejechać się takimi pojazdami jak: Czołg T-55, Bojowy Wóz Piechoty (BWP) czy Amfibiami typu ATS lub PTS-M.
9.) Wykłady historyczne (dotyczące ważnych zdarzeń z czasów II WŚ). Zdecydowana większość wykładów dotyczyć będzie działań prowadzonych przez żołnierzy Armii Krajowej w ramach rozległej i bardzo szeroko zakrojonej Akcji „Burza”
10.) Możliwość spotkania potomków Żołnierzy Armii Krajowej. Pierwszym z nich jest człowiek, który prowadził będzie wydarzenie. Dominik Kamiński – bo o nim mowa, jest synem Tadeusza Kamińskiego walczącego w szeregach AK pod pseudonimem „Ziutek” w oddziale Stalowi Polacy.
11.) Parada sprzętu wojskowego. Pojazdy nie będą wyjeżdżały poza teren wydarzenia. Okrążą 19 hektarów terenu w taki sposób aby widzowie mogli podziwiać je w pełnej krasie i z każdej strony.
12.) Pokazy taktyki walki współczesnych jednostek specjalnych. Organizatorzy przygotowali kilka scenariuszy walki.
a) napad na konwój,
b) odbicie vipa,
c) ochrona ludności cywilnej,
d) obława,
e) ucieczka przed zdecydowanie przeważającymi siłami wroga.
Który z powyższych scenariuszy zrealizujemy? – Tego dowiecie się dopiero podczas wydarzenia!
13.) Wojskowa Strefa Handlowa – podczas wydarzenia będzie można zakupić mundury, kapelusze, buty i wszystko co związane z wojskiem.
14.) Kuchnia Wojskowa – Czymże byłby zlot gdyby nie było na nim grochówki?
15.) Wystawa zabytkowych agregatów prądotwórczych (wojskowych oczywiście). O wyjątkowości wydarzenia stanowią chcący wziąć w nim udział wyjątkowi ludzie, którzy posiadają wyjątkowe pasje. Pojawi się człowiek, który kolekcjonuje wojskowe, zabytkowe agregaty prądotwórcze.
16.) Wystawa Amunicji – dostępna będzie amunicja od najmniejszych kalibrów przeznaczonych do broni krótkiej aż po ogromne pociski artyleryjskie.
Główne cele imprezy to:
– zapewnienie uczestnikom dobrej zabawy i niezapomnianych wrażeń,
– przekazanie uczestnikom wydarzenia dużej porcji informacji historycznych w sposób przejrzysty, zrozumiały i interesujący,
– umacnianie poczucia patriotyzmu,
– podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowych,
– pielęgnowanie polskości, rozwijanie świadomości kulturowej, obywatelskiej i narodowej,
– wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej,
– promowanie jednostek proobronnych.
– promowanie jednostek wojskowych.
Źródło: Muzeum AK w Krakowie