Spektakle polskiego teatru plastycznego, koncerty muzyki klasycznej i jazzowej, rodzinne spotkania z muzyką oraz inscenizacje baśni dla dzieci złożą się na program jubileuszowej 10. edycji Festiwalu Królewskie Arkady Sztuki.
"Wierzyć się nie chce, że to już 10. edycja festiwalu. Dziękuję radnym warszawskim, bo to oni doprowadzili do tego, że w tym roku po raz kolejny będziemy mieć Królewskie Arkady Sztuki" - mówiła podczas wtorkowej konferencji prasowej Małgorzata Naimska, zastępca dyrektora Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy.
Według Naimskiej, realizowany przez Zamek Królewski festiwal daje możliwość spotkania z utalentowanymi twórcami teatru, muzykami i jest też okazją do poznania rozmaitych form ekspresji artystycznej. "Festiwal odbywa się w pięknej scenerii Arkad Kubickiego i nabiera kolorów, także dzięki otoczeniu nie tak dawno otwartych Ogrodów Królewskich" - dodała.
Tomasz Taraszkiewicz, dyrektor festiwalu Królewskie Arkady Sztuki, przypomniał wcześniejszą wypowiedź Małgorzaty Naimskiej o fenomenie festiwalu, który jest połączeniem działań organizacji pozarządowych, samorządowych i narodowej instytucji kultury. "Jest to bardzo silny związek różnych środowisk, które wspólnie tworzą wspaniałą przestrzeń festiwalu, którego program jest ekscytujący i muzycznie, i teatralnie".
Podczas ośmiu weekendów odbędzie się 12 wydarzeń: koncertów symfonicznych, recitali, spektakli teatralnych, warsztatów artystycznych dla dzieci.
Podczas ośmiu weekendów odbędzie się 12 wydarzeń: koncertów symfonicznych, recitali, spektakli teatralnych, warsztatów artystycznych dla dzieci.
Festiwal zainauguruje 2 sierpnia Teatr Snów z Gdańska, który przedstawi spektakl pt. "Pokój". Na scenie w scenerii wnętrza z pogranicza rzeczywistości i marzeń sennych, zapełnionego ogromnymi meblami, żyje pewien samotnik - olbrzym poruszający się na szczudłach.
Drugim intrygującym spektaklem teatralnym będzie wystawiona 9 sierpnia - po raz pierwszy po 400 latach - sztuka "Tragedia Jana" w wykonaniu łódzkiego teatru Chorea; jest to biblijna historia Jana Chrzciciela, podejmującego walkę z odwiecznymi grzechami: rozpustą, pychą, tchórzostwem oraz pazernością.
Z kolei 16 sierpnia Warszawski Teatr Makata zaprezentuje widowisko "Wesele", oparte na tradycyjnych motywach muzycznych i rytuałach odnoszących się do związku kobiety i mężczyzny, a wszystko "ubarwione szczyptą ironii, absurdu i przerysowania". Ostatnią z festiwalowych propozycji teatralnych - 23 sierpnia - będzie przedstawienie "Wszystko, co widać. OHIO" Sopockiego Teatru Tańca. "Inspirowana twórczością Samuela Becketta, liryczna opowieść przeniesie publiczność w świat rozważań o jedności, dezintegracji, rytmach i absurdach życia, marzeniach, miłości, a także nieuniknionej śmierci" - charakteryzują spektakl organizatorzy festiwalu.
Muzyczna część Królewskich Arkad Sztuki obejmuje koncerty instrumentalne oraz instrumentalno-wokalne. Wykonywane będą kompozycje z różnych epok, improwizacje, transkrypcje i parafrazy popularnych motywów.
3 i 24 sierpnia w południe w ramach Arkady Dzieciom odbędą się spotkania pt. "Dzień dobry, muzyko!". Zagra orkiestra Warsaw Camerata pod dyrekcją Pawła Kosa-Nowickiego i z udziałem wybitnego pianisty Pawła Kowalskiego.
Natomiast wieczorem 3 i 24 sierpnia zaplanowane jest spotkanie z muzyka klasyczną " Moniuszko for the world. +Śpiewnik domowy+ w obcych językach". Wśród wykonawców jest kompozytor i pianista Emilian Madey oraz śpiewacy: Wanda Franek - alt i baryton Michał Janicki.
17 sierpnia odbędzie się Wieczór jazzowy "Today girls don't cry". Wystąpi wokalistka Beata Przybytek z towarzyszeniem sekcji rytmicznej: Bogusław Kaczmar - instrumenty klawiszowe, Damian Niewiński - perkusja i Andrzej Święś - kontrabas.
W finale muzycznej części festiwalu - 24 sierpnia - publiczność usłyszy dzieła Mozarta w wykonaniu orkiestry Warsaw Camerata i Pawła Kowalskiego.
W ramach programu Arkady Dzieciom. Warszawski Teatr Scena 96 przywoła postać smoka wawelskiego w autorskiej wersji popularnej legendy – "Cmok. Smok". Aktorzy łódzkiego Teatru Łątka wcielą się z kolei w role wędrownych trubadurów, by zaprezentować "Baśń o dwóch braciach", nawiązującą do utworu braci Grimm. Przygotowane zostały także rodzinne spotkania z muzyką – dwa przedpołudnia w klimacie koncertów promenadowych z udziałem publiczności, które poprowadzą dyrygent Paweł Kos-Nowicki i jego muzykujący przyjaciele.
"Festiwal od dziewięciu lat stanowi platformę dialogu interdyscyplinarnego, wymiany artystycznych doświadczeń oraz pomysłów, nawiązywania nowych kontaktów, a także narodzin przyszłych działań kulturalnych. Opiera się na założeniu, że najbardziej efektywną formą współpracy między twórcami są wspólne przedsięwzięcia" - zaznaczył Tomasz Taraszkiewicz, dyrektor festiwalu.
Na wszystkie koncerty i spektakle jest wstęp wolny, ale liczba miejsc jest ograniczona. Festiwal Królewskie Arkady Sztuki, który powstał przy wsparciu finansowym Urzędu m.st. Warszawy, będzie trwał od 2 sierpnia do 24 sierpnia w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie. (PAP)
Anna Bernat
abe/ agz/