Aktor, reżyser i menedżer kultury Jacek Popławski objął funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego bielskiego Teatru Lalek Banialuka – poinformował w poniedziałek impresariat sceny. Zastąpił Lucynę Kozień, która odeszła na własną prośbę.
„Z radością, ale i pokorą obejmuję dyrekcję Banialuki, teatru z bogatą tradycją oraz niepodważalnym dorobkiem artystycznym. Bielska scena niezmiennie od ponad 70 lat gości wybitnych artystów teatru, którzy pracując ze świetnym zespołem tworzą podziwiane, zapadające w pamięć widowiska. Teatr wypełnia swą misję, służy mieszkańcom, pozostając ciągle w krajowej czołówce artystycznej” – powiedział nowy dyrektor.
Popławski ma 43 lata. Jest bielszczaninem. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie oraz wydział lalkarski AST we Wrocławiu, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem. Ukończył też studia podyplomowe dla menedżerów kultury na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Posiada dyplom reżysera teatralnego.
Drogę zawodową zaczynał jako aktor. Pracował w teatrze „Maska” w Rzeszowie oraz Śląskim Teatrze Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach. Reżyserował na scenach w Rzeszowie, Katowicach, Częstochowie, Będzinie i Słupsku.
Od września 2016 r. do lipca br. był zastępcą dyrektora ds. artystycznych rzeszowskiej „Maski”.
W 2006 r. otrzymał wyróżnienie w XII Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej za rolę Torgolika w spektaklu „O Smoku Grubeloku” w reżyserii Petra Nosalka. W 2015 r. został odznaczony brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Lucyna Kozień, poprzedniczka Popławskiego, odeszła ze stanowiska z końcem sierpnia na własną prośbę. Z tą sceną związana była od 1981 r., najpierw jako jej długoletni kierownik literacki, a od 2003 r. dyrektor. W czasie, gdy pełniła funkcję szefowej, teatr zrealizował 65 premier i osiem edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej. Spektakle i artyści byli wielokrotnie nagradzani.
Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana jest jedną z najstarszych scen lalkowych w Polsce. W 2017 r. świętował 70-lecie. Plastyczny rodowód teatru na wiele dziesięcioleci zadecydował o jego artystycznym obliczu. Kształtowali go przede wszystkim artyści krakowskiej ASP: Jerzy Zitzman, Zenobiusz Zwolski i Andrzej Łabiniec. Z bielską sceną współpracowali m.in. Henryk Machalica, Jerzy Nowosielski, Krzysztof Penderecki i Tadeusz Kantor. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ agz/