We Wschowie w woj. lubuskim odbędzie się w sobotę (7 września br.) ogólnopolska inauguracja 27. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Złoży się na nią szereg wydarzeń, wśród nich wykłady, wystawy, warsztaty i koncerty. Wydarzenie będzie okazją do zaprezentowania uczestnikom zabytków Wschowa.
Europejskie Dni Dziedzictwa (EDD) to jedna z największych ogólnoeuropejskich inicjatyw, której celem jest ukazanie i promocja dziedzictwa kulturowego, a także zwiększenie społecznego zaangażowania w działania ochronne i popularyzatorskie. Każdego roku we wrześniu w ramach tej inicjatywy również w Polsce organizowane są setki wydarzeń kulturalnych związanych z lokalną historią i zabytkami.
„Wschowa jest ważnym pod względem kulturowym miastem na mapie Polski. Na uwagę zasługuje zarówno dobrze zachowany układy przestrzenny średniowiecznego ośrodka lokacyjnego, jak i Nowego Miasta oraz przedmieść” – powiedziała Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków Barbara Bielinis-Kopeć.
Świadectwem bogatej historii Wschowa jest wiele zabytków m.in. średniowieczny kościół farny, przebudowany w okresie baroku (1720-1726), klasztor franciszkanów z 1644 r., pozostałości obwarowań miejskich, kamienice mieszczańskie i budowle użyteczności publicznej. Dziedzictwem polskiej reformacji jest luterański kościół im. Żłobka Chrystusa (1604 r.) i Staromiejski Cmentarz Ewangelicki (1609 r.).
„Ogólnopolska Inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa i towarzyszące jej imprezy stworzą doskonałą możliwość bliższego poznania historii królewskiego miasta Wschowa, jak również zaprezentowania potencjału jego mieszkańców, koncentrującego się wokół materialnego i niematerialnego dziedzictwa” – dodała Bielinis-Kopeć.
Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.
EDD zostały zaplanowane na dwa wrześniowe weekendy (7-8 i 14-15 września br.). W tych dniach odbędą się różnorodne wydarzenia kulturalne i edukacyjne, m.in.: wykłady, spotkania z podróżnikami i regionalistami, warsztaty, kulinaria, zwiedzania, spacery, koncerty, pokazy, animacje dla dzieci - na program składa się blisko 700 propozycji.
Hasło tegorocznej edycji EDD to: „Polski splot”. Jak wyjaśnił Instytut, nawiązuje ono do wydarzeń związanych z kształtowaniem się granic Polski po 1918 roku oraz procesu odbudowy kraju po latach zaborów. Natomiast czytane wprost jest okazją do przybliżenia historii mody polskiej, krawiectwa, rzemiosła, tradycji tkackich, ale również zabytkowych obiektów związanych z przemysłem włókienniczym.
Idea Europejskich Dni Dziedzictwa powstała w 1985 r., a jej inspiracją była francuska inicjatywa Dni Otwartych Zabytków. Przedsięwzięcie spotkało się z powszechną aprobatą i Rada Europy postanowiła rozpropagować je wśród innych państw europejskich. Polska włączyła się do akcji w 1993 r. Obecnie w EDD uczestniczy ponad 50 krajów.
Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego. (PAP)
Autor: Marcin Rynkiewicz
mmd/aszw/