„Utracone oblicza” - wystawa prezentująca wizerunki obrazów-portretów, które Polska utraciła na skutek II wojny światowej będzie do 30 września pokazywana w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie. MKiDN podkreśla, że „to tylko ułamek wciąż poszukiwanych polskich strat wojennych”.
"Podczas II wojny światowej wiele dzieł sztuki, woluminów czy archiwaliów zostało zagrabionych lub bezpowrotnie zniszczonych. W polskich muzeach i kolekcjach wciąż pozostają puste miejsca... Za pośrednictwem portretu sięgamy do kontekstu czasów, miejsca i społeczeństwa, w których każdy z nich powstawał. To, co zapisane w portrecie i co widoczne – styl, jakim posługiwał się malarz, stroje z epoki, wreszcie twarz człowieka, którego spojrzenie kryje w sobie przeszłość – przenika się z tym, co ukryte – dramatyczną wojenną historią utraconych obrazów, namacalnych cząstek naszej kultury" - napisano na stronie MKiDN.
Autorami zaginionych dzieł są Aleksander Gierymski, Konrad Krzyżanowski, Stanisław Wyspiański, Annibale Carracci czy Lovis Corinth. "Ale pokazujemy też dzieła mniej znane. Wydobywamy je na światło dzienne (łac. protrahere), by wszystkim nam zapadło w pamięć, że są to polskie, wciąż poszukiwane, straty wojenne" - dodał resort kultury.
W informacji prasowej podkreślono, że ministerstwo kultury "nieustannie podejmuje działania, by utracone dzieła sztuki odnaleźć i przywrócić macierzystym zbiorom". Zaznaczono, że "nie jest to bynajmniej syzyfowa praca, choć niewątpliwie żmudna i wyjątkowo złożona".
Do tej pory udało się odzyskać m.in. takie przedstawienia portretowe, jak "Murzynka" Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej czy "Żydówka z pomarańczami" Aleksandra Gierymskiego z Muzeum Narodowego w Warszawie.
Resort kultury od 1992 r. gromadzi dane na temat dóbr kultury utraconych z terenów Polski w granicach po 1945 r. Obecnie w prowadzonej przez MKiDN bazie strat wojennych widnieje ponad 63 tys. rekordów obejmujących dzieła ze wszystkich dziedzin sztuki. Baza jest częściowo udostępniona w internecie pod adresem dzielautracone.gov.pl.
Organizatorem wystawy jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Departament Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych.
Partnerem wystawy jest Muzeum Łazienki Królewskie. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ agz/