W niedzielę, 22 września, odbędą się główne uroczystości jubileuszowe 100-lecia parafii Matki Boskiej Częstochowskiej na Powiślu. Będzie im przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz - poinformowało PAP w poniedziałek biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.
Świętująca swoje stulecie parafia na Powiślu liczy obecnie ok. 8 tys. wiernych, którym posługuje czterech kapłanów: proboszcz ks. Włodzimierz Artyszuk, dwóch wikariuszy i rezydent oraz od pół wieku siostry dominikanki.
W kościele parafialnym przy Zagórnej czczone są relikwie św. Jana Pawła II, który 9 czerwca 1991 r. podczas IV pielgrzymki do Polski odprawił mszę św. na pobliskiej Agrykoli i spotkał się z mieszkańcami Warszawy. Czczony jest również bł. ks. Józef Stanek, kapelan powstańców warszawskich i męczennik II wojny światowej, powieszony przez Niemców na własnej stule w 1944 roku.
Parafia – jak podkreśla ks. proboszcz – "żyje umacniana niedzielną i codzienną eucharystią i ciągle odnawia swoje duszpasterskie oblicze". Prężnie działa Akcja Katolicka, która prowadzi m.in. parafialną bibliotekę. Chętni formują się w trzech wspólnotach neokatechumenalnych, członkowie Żywego Różańca codziennie modlą się w intencjach parafian. Są też grupy ministrantów i bielanek, a w ostatnich latach także grupy rowerowe, które pielgrzymują m.in. na Jasną Górę
"Dziś Powiśle Czerniakowskie tylko pozornie schowane jest między Trasę Łazienkowską, Skarpę Wiślaną i Wisłostradę. Choć setki tysięcy ludzi, podróżując z Pragi do Centrum i z Wilanowa na Żoliborz, mija je bez świadomości wielkiej historii, jego serce dalej bije w rytm maryjnych modlitw, szeptanych w kościele Matki Bożej Częstochowskiej" - podkreśla proboszcz parafii.
Dodał, że większość z dziesiątków tysięcy kibiców, którzy odwiedzają stadion Legii, nie zdaje sobie sprawy, że tuż za murem Łazienkowskiej 14 – w sercu wielkiego miasta – wciąż czuwają przed Najświętszym Sakramentem mnisi i mniszki z Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich.
"Chcemy na Powiślu Czerniakowskim nie tylko pamiętać o naszej wspaniałej historii i ludziach, którym Opatrzność Boża pozwoliła mieszkać wśród nas, ale chcemy za to wszystko nieustannie dziękować Bogu przez ręce naszej Częstochowskiej Matki" – podkreśla ks. Artyszuk w okolicznościowej publikacji pt. "Wpatrzeni w Jej oczy", wydanej właśnie z okazji 100-lecia parafii.
Parafia na Powiślu Czerniakowskim została utworzona 5 lipca 1919 r. przez abp. Aleksandra Kakowskiego z części parafii Świętej Trójcy na Solcu. Jej pierwszym proboszczem został ks. dr Marceli Ryniewicz, któremu już 8 lat wcześniej powierzono budowę kościoła przy Łazienkowskiej. W kronice parafialnej i pamięci wiernych pozostał zapamiętany jako niestrudzony duszpasterz i budowniczy świątyni, który pracował fizycznie przy wszystkich robotach. Mury nowej świątyni na Powiślu rosły ponoć jak na drożdżach, wznoszone z niewielkich ofiar ubogich mieszkańców dzielnicy, ale za to przy ich wielkim zaangażowaniu. W 1918 r. budowę kościoła odwiedził ówczesny nuncjusz papieski abp Achilles Ratti, późniejszy papież Pius XI.
Po odbudowie kościół Matki Bożej Jerozolimskiej został konsekrowany 2 października 2010 r. przez abp Kazimierza Nycza, który nawiązując do wrzawy dobiegającej z pobliskiego stadionu Legii, na którym akurat rozgrywano mecz Ekstraklasy stwierdził w homilii, że "przychodzimy przed krzyż Chrystusa, przed Jego ołtarz po to, by zaproponować ciszę i modlitwę, nie jako ucieczkę od świata, ale jako sposób na to, by w tym świecie spełnić swoją rolę i być duszą tego świata".
Od kilku lat w kaplicy Matki Bożej w wieży prowadzone jest również duszpasterstwo Ormian. Duszpasterzem wspólnoty ormiańskokatolickiej jest ks. prof. Józef Naumowicz.
Od 6 października 2018 r. rozpoczęła się nieustanna adoracja Najświętszego Sakramentu (dzień i noc). Początkowo była przewidziana jedynie na czas misji parafialnych pod hasłem "Boskie Terytorium" zorganizowanych z okazji stulecia powstania parafii, ale trwa nieprzerwanie do dziś. (PAP)
Autor: Stanisław Karnacewicz
skz/ krap/