30 wystaw fotograficznych artystów z Polski, Czech, Białorusi, Estonii i Ukrainy, warsztaty, konkursy, pokazy filmów i akcje miejskie; złożą się na tegoroczną, 4. festiwal Białystok Interphoto, który rozpocznie się 26 września. Impreza potrwa do 17 listopada.
Organizatorem festiwalu, który odbywa się co dwa lata, jest stowarzyszenie Forum Fotografii i Multimediów; w tym roku odbędzie się pod hasłem "Od przeszłości do współczesności. Granice czasu".
Jak wyjaśnił w piątek na konferencji prasowej dyrektor artystyczny festiwalu Grzegorz Jarmocewicz, przy konstruowaniu programu zależało mu na pokazaniu drogi jak rozwijała się i dotarła do współczesności fotografia. Podkreślił też, że siłą białostockiego festiwalu jest pokazywanie fotografii klasycznej, analogowej.
W sumie podczas festiwalu zaprezentowanych zostanie 30 wystaw zbiorowych oraz indywidualnych fotografii historycznej i współczesnej artystów z Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Białorusi, Ukrainy, Czech, Słowacji, Słowenii, Niemiec oraz Stanów Zjednoczonych. Ma wziąć w niej udział ponad 200 artystów. Wystawy zaplanowano we wszystkich instytucjach kultury i uczelniach w mieście.
Jarmocewicz podkreślił, że jedną z najważniejszych wystaw będzie prezentacja fotografii awangardy czeskiej oraz polskiej. Będzie można zobaczyć prace mistrzów czeskiej awangardy: Jaromira Funke, Jaroslava Rosslera, Frantiszka Drtikola oraz polskiej fotografii tego okresu wykonanej przez m.in. Janusza Brzeskiego, Kazimierza Podsadeckiego, Stefana Themersona czy Karola Hillera.
Będzie można też obejrzeć prace Zofii Kulik, którą Jarmocewicz zaprezentował jako - "bezpośrednio zakotwiczoną w awangardzie" jedną z gwiazd festiwalu. Będzie też wystawa poświęcona polskiej fotografii subiektywnej.
Ważną częścią festiwalu będzie edukacja i działania w przestrzeni miejskie, dlatego nie zabraknie warsztatów, pokazów multimedialnych w przestrzeni miasta. Jedna z wystaw "Street Foto" będzie zaprezentowana w witrynach sklepów głównej ulicy w mieście - Lipowej. Natomiast podczas akcji fotograficznej "Kolodion dla przechodniów" każdy będzie mógł podejrzeć jak powstaje zdjęcie oraz otrzymać swoją kolodionową odbitkę.
W ramach festiwalu zaplanowano też pokazy filmów, wykłady, prezentacje i spotkania z artystami.
Białystok Interphoto zostało sfinansowane ze środków ministerstwa kultury, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz z budżetu Białegostoku.(PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ pat/